[Jádro lékařské]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. I F 11, 369 s. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

údom počištění, a tak bude člověk uzdraven od té nemoci.

Tvrdá vajce

Tvrdá vajce, nižádný jich před krmí požiti nemuož snadně, než s dobrým pitím musí obměkčiti. Ale vejce měká jsú zdravá, ktož je jí s šafránem, dobrú krev dávají a krásnú plet.

Tučen mužík

Tučen mužík má tyto moci, ktož má vnitřní dnu, vezma to kořenie, jez je, v kterú kolivěk hodinu chceš, a ihned potom pí víno anebo pivo. Také komu jest kámen a bolest v očí, vezmi jej a vař u víně anebo u pivě požívajíc.

Trpkyně

Trpkyně jest strom u Babylonie, totiž plané trnky, a z toho ovoce činí ztlukúce tuk zelený, když to ovoce nebude ještě zralo anebo černé, když to jest ovoce dospělo. A jestiť suchého a studeného přirozenie na třetiem stupni a máť tyto moci, najprvé vyčisťuje matku ode všech mokrostí vetchých, ktož je teple v dobrém víně pí, navracuje matku pohnutú na své miesto zvláštnie a spomáháť k plodu ženám.

Trybule

Trybule vařená u víně a pitá od klánie spomáhá a záduchy vnitř, což koli jest v břiše. Také učině mast, ztluka s starým sádlem a s starým voskem, nežity za uchem hojí, ješto slove parocidy, totiž žlázy. Také ktož nemuož zachovati, jez jí s voctem. Také u víně vařená žene ven vodu z měchýře, také ktož má závrat, vař ji a mý jí hlavu a odlož.

Třemdala

Třemdala jest dobrá proti trávení a jedu a proti uštnutí hada aneb jiných jedovatých věcí, když kto jej pí a ztluka jej na ránu přiloží s vodú z máty. A praví, že od jelenuov ten kořen jest zjeven, berúc jej v pokrm, odbýváchu tudy jedu, a také proti snědku jest pomocna.

Vratič

Vratič vezmi suchú a spal ji na popel a udělaj z toho lúh, vařiž jej, ažť jeho polovice vyvře, proceď ji dvakrát skrze rúchu, na tré přehnúc, ažť čist bude, promývajž tiem lúhem oči ráno a večer. Pakli viece, tiem lépe, ale v očí neupúštěj, pakli by jím hlavu myl, jest velmi zdrávo. Pomni to, že má vratič všeckny moci jako černobýl, kromě toho, že ktož jej vaří v mnoho vodě a v té sede lázni, žaludku spomáhá.

Volový jazyk

Volový jazyk jest bylina, jenž má kmen nebo bylinu anebo stéblo jest chlupaté, i list chlupatý, a má květ brunátný, ktož jej pí s vínem, čistí krev a obveseluje srdce svú mocí.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).