Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<28v29r29v30r30v31r31v32r32v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Helena jela přes moře do Jeruzaléma, chtieci hledati Svatého kříže. A když Helena do Jeruzaléma přišla, i posla po najmúdřejšie a po najstaršie Židy té země i je se jich tázati, kde by Kristus byl umučen a kam se děl jeho kříž. I otpoviedachu Židé a řkúc: „My o tom nic nevieme.“ Je se Židuov kázati velmi mučiti. I byl jeden starý Žid jí vydán a řka: „On by měl o tom věděti dobře.“ Toho jistého káza ona mučiti tak dlúho, až jie to miesto ukáza, jakož Buoh byl mučen a křížové tam pokopáni. I káza Helena kopati i naleze kříž a tři hřebíky. I necha polovice kříže v Jeruzalémě v střiebro zadělavši a druhú polovici do Říma přinese synu Konstantinovi. Ten Konstantinus také káza zadělati v střiebro a v zlato a okrášlil drahým kamením a rozličnú drahú věcí tak, že ten kříž velmi bohatě připravil. A již od té chvíle ten Svatý kříž daleko rozdělen po světu, neb césař a césařová dávali svým milým přátelóm toho Svatého kříže za najvětší dar a o tom by bylo mnoho praviti, ale toho ponechám pro ukrácenie řeči a vrátím se na tu řeč zase po Konstantinovi.

Kterak papež bohat by od Konstantina

A když dřieve řečený Konstantinus césař byl pánem nade všemi zeměmi s této strany moře a tak, že bezmála vešken svět byl pod ním, a když pokřtěn a čist byl svého malomocenstvie, jakož dřieve praveno, i vece k papeži Silvestrovi a řka: „Nenie to podobné, že papež jest chud a nuzen, a sic ješto mě z tak veliké nemoci zhojil.“ I dal papeži a na kostel všecko césařské duostojenstvie k věčnosti tak, jakož sám měl v Římě a po všech těch zemiech okolo, Tuskaní, Lamparty. Tak papež viec měst měl a zemí, jako mu césař dal, než nynie jest v křesťanství. A také dal jest tomu papeži césařskú korunu a bielý oř. I vsede svatý Silvester naň a césař šel podlé něho pěškami, drže oř za uzdu a veda césař skrze Řím jemu ke cti. A protož ještě dnešní den každý papež jede na bílém koni po obyčej a pamět toho césaře. A s tiem je césař Konstantinus z řecké země.

Césařstvo přišlo do Řekuov

A udělal tu jedno césařské město a přezděl jemu Konstantinápul po svém jménu, neb sú mu řiekali Konstantinus. A postavi tu stolici římského královstvie

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).