Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<17v18r18v19r19v20r20v21r21v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

žádného se nebál, a proto přisáhli se tajně jich CC a XL Říman, aby jej zabili. Jednu chvíli, když Julius chtěl jíti a seděti na súdě, jako sedali, slyšiece chudé i bohaté tak, aby jim spravedlnost činili, tu byl Juliovi list poslán, an jede k súdu, a dán mu v ruku a vystřiehajíc, aby se v tom opatřil, neb sú se smluvili a uložili o jeho život. Ten on list držal tak zavřín v rukú a tak mienil, když by prázden byl, že by jej chtěl čísti. A když tu seděl na súdě, tehdy přišli ti zrádce i zamordovachu jej a nalezli mu jej, ten list, v rukú zavřený. A by byl ten list přečetl, byl by se v tom dobře opatřil, a že by od těch zrádcí zabit nebyl. A proto mají Římené ten obyčej viec potom, že když jim který list příde, nechajíc všech věcí, čtú ten list ihned. A tak ten Julius byl zabit, jako kraloval V let. A byl stár L let.

Oktavianus, druhý ciesař

Potom, když Julius zabit byl, na jeho miesto vstúpil Oktavianus Augustus, jako byl Julius za svého zdravie zjednal. Ten Oktavianus dřieve řečeného Julia byl sestřenec a kraloval XLII let před božím narozením. A byl učinil tak veliký pokoj všudy ve všech zemiech, že kázal všechny vězně propustiti, pro kterú sú věc kolivěk byli zjímáni. A také kázal ty všecky zbíti, kteříž sú césaře Julia, jeho ujce, zamordovali. A učinil v svých mladých letech pět bojóv, měl a všecky obdržal. A zahnal Antoniana, ješto s ním kraloval XII let a byl césařem na né straně moře. Ale Oktavianus byl césař nade všemi zeměmi s této strany moře. A když byl Antonius zahnán, i byl tak Oktavianus sám pánem nade všemi zeměmi v ty časy, jako je Antonie vyhnal byl, a s oné strany moře všecky země přemohl pod svú moc. A s tiem jel zase a přinesl tak veliké bohatstvie do Říma, že viece kúpili za jeden peniez než dřieve za čtyři.

Proč césaři řiekají Augustus

A ihned Římené křičéchu všickni velikým hlasem a řkúce: „On má slúti Augustus, to jest řečen česky rozmnožitel říše a obecnieho všeho dobrého.“ A cožkolivěk toho za těchto časuov jiní králi a césaři neukazují, však se píší rozmnožitelé říše. Pak v ty časy zprotivili se Uhři proti tomu césaři. A ihned césař šikoval

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).