Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<57r57v58r58v59r59v60r60v61r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

i pravili mu lékaři a řkúc: „Spracuješ se velmi, že tvój život toho dlúho nesnese.“ I jede z Špýru do Štraspurka a chtě tu odpočinúti a vesel pobyti se paniemi. A když tu byli něco drahně dní, v Štraspurce v dvoře toho pána z Ochsenštejna, i by nemocen a zby smysla. A umře bez skrušenie a bez spovědi po božím narození MCCCXLI. léto. A jiná kniežata z Rakús a také ten kněz Lipolt z Rakús zemřeli bez dětí.

Dvojice mezi kněžími

Pak papež řečený Johanes, ješto toho césaře klel, umřel v Avioně. A byl Benediktus XIItý papež po něm. Ten chtěl rád césaře z kledby propustiti a s ním se smluviti. I nechtěli kardinálové a král franský k tomu povoliti nechtěl, neb se stýskalo franskému proto, že se nad ním psal. Pak papež Benediktus umřel. A po něm byl Klemens Šestý. Ten byl bohatý a pyšný člověk, on chtěl nad césařem i nade vším světem pánem býti. A když césař naň se neobrátil a jeho poslušen nebyl tak, jakož on chtěl, i je se kléti césaře viece než jeho předci. A když ta dvojice dlúho trvala mezi césařem a mezi papežem, i uloži to papež s některými korfešty, aby volili jiného césaře, a řka: „Neb je tento césař kacéř a nenie křesťan.“ I přikáza papež korfeštóm a položi jim cíl, aby do té chvíle vždy volili jiného césaře, a řka: „Neb je tento césař kacieř“. Neb by on chtěl jiného krále voliti a na korfešty a toho těžce pomstiti. Tomu přikázaní biechu korfeštové poslušni a bojiece se papeže kromě biskupa mohuckého, a proto papež odjal mu biskupstvie a da jednomu z Nasove. Jiní korfeštové sjedechu se v hromadu u Framfurtě a nalezechu to pravým právem, že říše prázdna jest, neb césař před mnoho lety skrze své činy měl zbaven býti říše.

Král Karel byl volen od biskupóv

A volichu krále Karla, syna krále českého, římským králem a za césařova Ludvíkova zdravie. Co zbožie korfeštóm za to volenie bylo dáno, to se dobře shledá na onom světě. Avšak král Karel nedržel říše, dokud césař živ byl, ani ten z Nasove biskupstvie, dokud je byl biskup živ. To volenie se stalo po božím narození MCCCXLVI let. Potom pak svolal césař Ludvík všecka města a pány na Rýně, Šváby, Fraňky, ty z Špýry, a je se jich tázati, jeho li chtie za césaře mieti, čili krále,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).