Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<39v40r40v41r41v42r42v43r43v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Niceferus kraloval v Konstantiněnápuli VIIII let. Za toho časóv sešlo césařstvie v Konstantiněnápuli nemále všecko. Ten bojoval s pohany a byl zabit. Pak na jeho miesto přišel Michael, jeho dcery muž.

Michael kraloval II létě a ten byl dobrý křesťan a byl všem mil a byl svobodný. A ty nadal, že byli bohatí zase, jako jeho náměstek Niceferus byl chudy zdělal. On svítězil v mnohých bojích a vzdal césařstvie dobrovolně, aby mnichem byl. Leo, jedno knieže v Konstantiněnápuli, na jeho miestě césařem udělán. A již já chci řeckých césařóv nechati, jakož sú dosti dobří byli, a chci psáti o césařích a o králích v Římě, neb sú nynie ovšem najmocnější a také pravá hlava jsú v svatém křesťanství.

Kterak césařstvie přišlo na krále franského a německého

Karel, první a ten najvětší césař, přišel to léto, ješto četli po božím narození VIII set let a jedno léto, a kraloval XIIII let a jeden měséc. Ten Karel prvé, než je césařem, byl králem u Frankrichu nad německými zeměmi. A skrze něho césařská dóstojnost přišla na Němce. A to se takto stalo v ty časy, jako ten král byl králem nad Frankrichem V let a nad mnohými zeměmi a přemohl mnoho zemí a mnoho bojóv skonal, že sú o tom veliké kniehy udělány, ale mezi těmi všemi věcmi rozmnožoval královstvie franské velmi, neb ty země, kteréž král franský dřevní měl, on je všecky přemohl potom psané najprvní Frisen a Quitanien, Sasy, Uhry, Solamen, Lamparty a jiných mnoho zemí. A učinil to proto, neb ti páni a králi v těch zemiech vedli mnoho své vóle a lakomstvie proti božiemu kostelu a proti těm lidem. Také bylo v Lampartech v ty časy královstvie a slul jich král Desiderius. I uvázal se v mnohé země, jakož pod papeže a pod kostel slušaly. A proto poslal papež Adrianus k Karlovi, králi franskému, neb v ty časy byl král najmocnější v světě, prose ho, aby mu ku pomoci přijel proti Desideriovi, králi lampartskému. I jel král skrze papežovu prosbu do Lampart a oblehl jich krále v Pasey. A jal toho krále Desideria i jeho syna a pomocníky i šikoval je všecky u vězenie u věčné. A tak král Karel připravil Lamparty pod svú moc a vrátil papeži a jich kostelu a jich země zase, jako král Desiderus držal a

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).