Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<53r53v54r54v55r55v56r56v57r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

a měl tak velikú žádost, chtě se s ním bíti, že proto svých pomocníkóv nečekal, a boje se, by knieže neuteklo aneb neujelo. I jede ihned v hromadu a udeři naň a ihned se poče veliký boj mezi nimi a trval dobře puol dne. Tu svítězi knieže a by král Adolf zabit a mnoho lidu s obú stranú. A by krále Adolfa syn jat a mnoho urozených lidí, mezi tiem bylo hrabí několik, a jiní utekli. A také se mnoho lidí zadchlo horkem. Mezi tiem se zadechl pan Otta z Ochynštejna a v kniežetině vojště najvyšší, ten z Řenberka, ješto v králově vojště vódcí byl. Ihned po tom boji přemóž knieže města na Rýně a v Veteravě. Pak v Elzasiech uděla lantfojtem pana Jana z Lichtemberga a na né straně Rýnu toho z Hostystýna, jeho syna, ješto v tom boji stal v Švábiech, od toho z Vitemberka.

On byl pomštěn

Někteří řekli, že všichni ti, kteříž proti králi Adolfovi jsú přisahali, že jich žádný pravú smrtí neumřel. Najprvé hrabie z Heigerlochu, ten byl zabit. A potom Otta z Hostrýna zadech se v boji, jako dřieve pověděno. Biskup z Mohuce umřel sedě na chyšce, hrabie z Cvejburku utonul u vodě řečené Diebliese, biskup z Štraspurka byl před Frymburkem zabit od jednoho kanovníka, hrabie z Limrgen zbyl před smrtí smysla a král Albrecht [by]text doplněný editorem[238]doplněno podle rkp. A, srov. prvotisk „byl“ zabit ot svého bratra syna, jako se potom o tom bude praviti. A tak byl král Adolf pomštěn. Avšak vždy dobyl kněz Albrecht římského césařstvie mocí a skrze boj, jako o tom dřieve jest praveno.

Poslední král

Albrecht, krále Adolfóv syn z Habespurga, knieže z Rakús, přijede k říši, jako jest dřieve pověděno, po božím narození MCCVIII let, neb druzí korfeštové nebyli při jeho volení. A také aby druzí neřekli, by on nespravedlivě říši súdil a držal, a proto vzdal své prvnie volenie korfeštóm v jich moc a oni opět jeho jednostajně volili a korunovachu jeho v Cáchách, jako obyčej jest. Potom přijede do Štraspurka a by tu drahně dní. A tu přijeli od něho mnoho pánóv léno. Pak na Matky boží den jede král Albrecht z Štraspurka a jede s ním VI set Uhróv s lučišti.

Krále Albrechtóv lid

A neměli na sobě žádného oděnie a ti stříleli velmi rychle. A měli dlúhé vlasy spletené jako ženy a měli mnoho všivých kožichóv a

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).