Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<34r34v35r35v36r36v37r37v38r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Dětřich z Berúna

Toho nenecha Buoh bez pomsty, neb devadesátý den po tom umřel Dětřich z Berúna náhlú smrtí. A píše svatý Řehoř o tom, že jeden pústeník viděl, že papež Johanes a Symachus, jako je byl dřieve Dětřich zmořil, že ti vedú toho Dětřicha velmi smutně a žalostivě a bosa do pekla a ruce mu za se svázané a uvrhli jej tam v pekelný oheň. A tak vzal ten Dětřich konec. Tyto dřevnie věci psané o Dětřichovi z Berúna praví Euzebius z Césaře v svých kníhách, kterak Dětřich z Berúna a jeho mistr Hilbrant mnoho saní a rozličných drakóv zbili. A tak se bil s rekem, tiem obrem, a s rohovým Žibřidem v róžené zahradě a s jinými obry a rozličnými třpaslky jako s Laurinem v hoře. O tom žádný mistr nepíše a mají to za lež. Ten dřieve řečený Dětřich byl XXXI let králem v Římě a v Italí a bydlil často a rád v Berúně a skrze to řiekali mu Berúnský Dětřich, kakž je kolivěk byl rodem z Uher a tam se urodil od toho pokolenie uherského a pohanského. Někteří světští chválé toho Dětřicha velmi, avšak je měl zlý počátek i skonánie, neb je byl hanebně umřel, jakož jest dřiev pověděno o tom, po božím narození pět set let a XX let. Po jeho smrti vybrali se ti novověrci, lidé [s]text doplněný editorem[153]doplněno podle rkp. A a prvotisku svými bohy ven z Říma a z Itálie, zkazivše a učinivše velikú škodu. Pak učinili sami sobě mezi sebú jiného krále řečeného Oklarikus, potom pak Teodocia, potom pak Tolia. Ten Tolius byl oblehl Řím plný rok a tak ležal před ním dlúho, až pak opět Bohové do Říma se zase vrátili. Pak šikoval césař Justimianus jedno knieže šlechetné řečené Biliarius s mnohem lidu, aby Řím a Italí zprostil od těch Bohóv panovánie po božím narození V set let a XXVII let. A vrátím se zase a budu praviti o césařích, jako sem dřieve césař nechal. Achadius, dřieve řečený césař, umřel v Konstantiněnápuli CCCXI let.

XLVI. césař

Honorius kraloval s Menším Teodosiem XV let. Ten Honorius byl Teodosióv syn, Archadióv bratr. Byl ve všech věcech nábožný a rovný svému otci. A kak kolivěk naň připadlo mnoho válek, však on všecky upokojil bez velikého krve prolitie a

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).