Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<43r43v44r44v45r45v46r46v47r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

přestúpila s jedniem biskupem z Forcele, neb je s ním byla velmi letná a ochotná, neb oni milostivě sebú nakládali. Toho se zpravi ona, že ani césařová, jakož jest XII let s ním byla, ani jiného žádného muže ženú nikdy nebyla a že jest ještě čistú pannú. A toho takto dovedla: vzemši na se bielú košili, i jide do velikého ohně, a oheň jie nic neuškodi tak, že z něho beze všie poškvrny vynide. A učinivši to, nerodi se zase k svému muži vrátiti, i jide do kláštera tak řečeného Andelo, biskupství v Štraspurce, jako jej jest znova udělal, a nada jej velikým zbožím. A umře v tom klášteře, jsúci svatá a veliké divy činieci. A ještě té césařové na každé léto světí a pamatují její den. A když ten césař Karel uzře, že se stratil všem pánóm tak, že naň netbali, jako dřieve pověděno, i vzda césařstvie a by potom rok živ. Pak umřel po tom roce.

LXXX. césař

Arnolf, dřieve řečeného Karla bratra syn, kraloval XII let. Ten byl velmi mocný a držel vlaské a německé země a Frankrich. Za těch časóv vadila se dva papeže o papežstvie. I jede do Říma a ssadi jednoho papeže a zahnal jej pryč a druhého ostavil. Pak ihned potom byl nemocen a nemože mu žádné lékařstvie spomoci tak, že jej vši do smrti ujedly po božím narození IX set let.

Kzelšaft z Uher byl

Za těch časóv byli velmi zlí lidé v Uhřiech. A když sú zvěděli, že césař umřel, i zdvižechu se z Uher veliký lid, udělavše kzelšaft. I táhli do Švábóv a do Bavor a tady okolo po těch krajinách a zemiech i zkazili a zbořili mnoho měst a vsí a kostelóv. A což jsú jeli, dietě, ženy, muže, vše zabili. A pili krev lidskú proto, aby se jich lidé viece báli a lekali, také proto, aby se lidé tiem méně proti nim posadili. I bojoval s nimi potom psaný césař a tak se s nimi bil, že mnoho s obú stran zabito bylo, avšak césař ztratil. Pak ti Uhři, ten kzelšaft, činili mnohem větší škodu v německých zemiech a vlaských. Pak smluvivše se páni spolu a zemené, i zbichu ty Uhry a ten kzelšaft.

Němci měli jednoho césaře a Vlaši

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).