Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<55r55v56r56v57r57v58r58v59r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Ludvík, mladé knieže z Bavor, byl [zvolen]text doplněný editorem[255]doplněno podle rkp. A, prvotisk „volen“ králem od biskupa mohuckého a tarského a od krále českého a markrabie branburského. Pak proti němu volili knieže Fridricha Rakúského jiných korfeštóv po božím narození MCCCXIIII let. A bylo mnoho pánóv tu s velikú mocí. Ludvík ležal před Franfurtem s velikým vojskem, neb jest město s ním držalo. Pak ležel knieže Fridrich [s]text doplněný editorem[256]doplněno podle rkp. A svým vojskem na druhé straně, maje [veliké množstvie také lida]text doplněný editorem[257]doplněno podle rkp. A, v prvotisku chybí. A voda byla veliká, že proto nemohli k sobě. I přijede kněz Lipolt z Rakús, dřieve řečeného Fridricha bratr, s velikým lidem do Špýry. I uteče Ludvík s lidem do židovského krichova. A kněz Lipolt spáli vesnice tady okolo. Pak potom ta dva krále volená sjeli se v Švábiech podlé Esselniku a bili se spolu tak, že s obú stranú mnoho zbitých a zjímaných bylo, že nevěděli, kteří obdrželi. Potom, jako četli od božieho narozenie MCCCXX let, táhli král Ludvík s velikým lidem nahoru po Rýnu. A když to král Fridrich zvědě, ihned táhl proti němu [s]text doplněný editorem[258]doplněno podle rkp. A a prvotisku svým bratrem, s knězem Lipoltem. I sjedechu se podlé Štraspurka na den Matky božie.

Ta dva krále ležela proti sobě u Štraspurku

Ležela ta dva krále v lantvéru proti sobě v Brisí podlé Schastolchejnu, Achenhajmu, Wikershejnu a tady okolo drahně dnóv, chtiece boj smluviti. A když to zvědě biskup z Štraspurka, i těže [s]text doplněný editorem[259]doplněno podle rkp. A a prvotisku svým vojskem k Fridrichovi. A ti z Štraspurka vzeli podobenstvie svého potvrzenie od krále Fridricha. Pak potom vzeli od krále Ludvíka také potvrzenie jeden diel z Štraspurka. Tak ti hněvové a ti rodové, kteříž k němu příslušeli, ti drželi s králem Fridrichem a pomáhali špíží jemu a jeho ven z města a jinú věcí, což jim potřebie bylo za jich penieze. Ale ti z Milhýnu a jich drželi s králem Ludvíkem a pomáhali mu též. A tak, když král Ludvík byl obdržal a césařem byl, i byli ti z Milhýnu dobře obdarováni od něho, neb jim césař zvláštní přiezen ukázal tak, že jim skrze to mnoho dobrého učinil a svobodenstvie. Pak král Ludvík posla k králi Fridrichovi, již li je hotov k boji. A on mu odpovědě řka: „Již.“ I ssede král Fridrich s koně a chtě se pěškami bíti. A tak král Ludvík běže zase skrze les a král Fridrich táhl po něm

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).