Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<40r40v41r41v42r42v43r43v44r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

byl odjal papeži. A tak to královstvie lampartské sešlo, že potom viec žádného krále nenie, leč by jim který byl od césaře dán.

Césař dělal papeže. Bude hra

Potom jel král do Říma k papeži. I přijelo k papeži a k němu sto a padesát biskupóv a III papežovým kázaním. Ten papež dal jemu plnú moc, králi Karlovi, aby on a jeho budúcí po něm volili a dělali papeže a arcibiskupy a jiné biskupy a stvořovali, ale tak, aby prvé byli voleni od své kapitoly. A dal mu také mnoho jiného svobodenstvie. Potom po stu letech byl papežem jiný, řečený Adrianus Třetí. Ten vodvolal toho a opět usadil, aby césař nic neměl činiti s papežem ani viece biskupóv dělal. Avšak se césaři na to neobrátili a ostali tak v své moci. Pak po několiko stech letech, když ten Karel byl přemohl mnoho zemí, jakož jest dřieve pověděno, avšak najviece bydlil v německých zemiech. I byl jeden papež v Římě řečený Leo Třetí, toho jeli Římené i vylúpili mu voči a uřezali mu jazyk. I jel ten papež [k]text doplněný editorem[186]doplněno podle rkp. A a prvotisku králi Karlovi a ten byl v ty časy v Saséch. A je se mu žalovati své veliké škody a hanby, neb král Karel pomáhal každému rád, komuž se násilé a bezprávie dálo. A proto jel s tiemto papežem se Lvem do Říma a vsadi jej zase v jeho dóstojenstvie a zahnal ty, jakož sú papeži bezprávie učinili, a zjednal mnoho sváróv a křikóv tu u městě. I pomáhal vdovám a sirotkóm a obecně všem lidem, ktož je v čem spravedliv byl, jako sú dřieve vodtištěni byli vod své pravdy. A když to Římené a biskupi uzřechu, že césařové řečtí, jakož římské césařstvie pod jich mocí bylo IIII sta let, žádné snažnosti ani tbánie neměli o sirotciech a o vdovách a že sirotkuov a vdov nebránie, [jakož]text doplněný editorem[187]doplněno podle rkp. A a prvotisku césařóm a králóm a to slušie, a že césařstvím vládne žena, té řiekali Hirena, jakož prvé pověděno jest, a tak, že to by.

Proč jest césařstvie odešlo od Řekóv

Bylo dobře podobné, neb král byl tak veliký užitek v křesťanství zjednal, neb on pohany na mnoho miestech vyhnal z křesťanstva. A že papeže a Řím od lampertského krále a od mnoho jiných jich nepřátel zprostil a že vdovám a sirotkóm a jiným smutným lidem pomohl, že se jim pravé a spravedlivé stalo, a proto papež a Římené všichni volili králi Karlovi a řkúc: „On má římský césař a rozmnožitel říše slúti.“ A by pro tu věc, jakož jest dřieve pověděno, a papež korunoval

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).