Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<37r37v38r38v39r39v40r40v41r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

„Proto, žes svatý kříž ctil, chciť tebe nechati při životě, ale tak, aby křesťanem byl.“ Ten Kozdrus byl tak velmi zavřen v své zlosti a řka: „Chci radějí umřieti, než bych křesťanem byl.“ A uslyšav to Eraklinus, vytrhl svój meč i stě mu hlavu. A káza tu věži rozbořiti a rozděli střiebro mezi svój lid. A zlato a drahé kamenie obráti na to, aby byli kostelové zboření zase uděláni. A vzem svatý kříž i nese jej do Jeruzaléma. A když je chtěl skrze tu bránu v Jeruzalémě jeti na svém oři v pyšném rúše, ihned se brána zavře a zed sestúpi tak, že tam žádný nemože. A viděchu anděla stojícieho na bráně a ten vece k nim: „Boží syn, král všeho nebe, ten jel skrze tuto bránu pokorně na oslíku.“ Řek to, ihned zmize ten anjel a césař se velmi leče. Ihned sed [s]text doplněný editorem[165]doplněno podle rkp. A a prvotisku svého oře doluov a svlek [s]text doplněný editorem[166]doplněno podle rkp. A a prvotisku sebe tu césařskú okrasu, vzem svatý kříž i jide bos k té bráně a ihned se zed rostúpi. A jidechu sem i tam i obecní lidé. A svatý kříž pusti z sebe velmi krásnú a rozkošnú vóni. A tak ten césař postavi svatý kříž v Jeruzalémě zase na též miesto po božím narození V set a XXV let. A ten svatý kříž ihned činil veliké divy. A tak usadil césař a papež, aby svatého kříže hod byl pamatován na každé léto. A stali se velicí divové skrze něj, ješto od césaře i ode všeho lidu byl viece chválen nežli dřieve. Potom pak veliké války ztrhly se mezi pohany a césaři. I poče se césař báti, by pohané, Jeruzaléma nedobudúc, i nevzeli svatého kříže. A proto césař vzal svatý kříž do Konstantinanápule. Potom po mnoho letech, jako četli od božieho narození tisíce dvě stě XLVIII let, i prosil césař Ludvík z Frankrichu toho césaře z Konstantinanápule za jeden kus svatého kříže. I dal mu, jakož jest v Paříži u veliké cti, neb vždy hoří před svatým křížem v kostele XII lamp a XII velikých svěc ke cti a chvále milému Bohu a svatému kříži.

Židé u Frankrichu byli křesťané

Ten césař Eraklinus vzkázal králi do Frankrichu, aby všecky Židy, kteříž by byli v jeho královstvě, kázal křtíti, a to se sta. Ten král z Frankricha dobyl mnoho měst, jako k Římu slušely. A od té chvíle šla římská moc dolóv a byla vždy menšie den ote dne, až již malú moc mají. Ten césař Eraklinus měl vodné tele a od toho umřel po božím narození

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).