Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<60v61r61v62r62v63r63v64r64v>>10>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

svatého Urbana, ješto dřieve nikdyž nebyla otevřiena. Odtad jel do Hoheinburga a otevřel hrob svaté Otýlie a vza kus jejie pravé ruky. A tak jel sem i tam všady po klášteřiech, kdež je kterú svátost zvěděl, a v každé svátosti vzal kus aneb jeden úd a přinesl to [s]text doplněný editorem[285]doplněno podle rkp. A a prvotisku sebú vše do Čech a schoval je u veliké cti. A zvláště byl laskav na svatého Florencie, a proto on učinil u Praze vyzdvižený oltář od zlata a svrchu na oltáři stojí psáno: „Florencie, biskupa z Štraspurka.“ Ten césař byl laskav na kněžie a na učené lidi. A proto učinil veliké studium u Praze a dal jim veliké svobodenstvie. Také oni ustavili mnoho klášteróv a zvláště udělal jedno kanovničstvo U všech svatých. Tu žádného nemají přijieti kanovníkem, leč jest veliký doktor anebo mistr. Také on byl dobře učen v mnoho kunstiech a uměl dobře nigromancí, tak jsú obecnie lidé pravili druzí, a uměl pět řečí.

Césař byl laskav na německú řeč

Mezi tiem byl najlaskavějí na německý jazyk a rozplodil jej v svéj zemi velmi, neb u Praze a v jiných městech v české zemi každý své děti učili německy, ješto dřieve před toho césaře časy nebylo jiné řeči než česká a latinská, ale Němce žádného nebylo v Čechách usedlého, aniž jich chtěli mieti mezi sebú.

To léto, ješto četli od božieho narozenie MCCCLXV let, den svatého Jiřie, přijede ten césař do Štraspurka a přijechu jeho velmi krásně. A stála všecka řemesla, což jich bylo v Štraspurce, v odění. A každý se připravil, což mohl najkráše, v klášterské ulici, jako jí jel césař, jemu ke cti. A potom jel do Aviona ku papeži řečenému Urbanus Pátý. A zjedna s ním, což je chtěl. I poče papež césaři žalovati, že prvé, než jest papežem byl, jednu chvíli jel k tomu pánu do Melána a přinesl od papeže k němu listy. Ti listové se jemu neslíbili, a proto musil ten Urbanus ty listy sniesti a jiné mnohé nechuti, hanby a protivenstvie jemu činil. A proto on prosi césaře, aby toho pro nic nenechal a pomstil toho vždy. Tak slíbi césař papeži pomstiti a jede zase do německých zemí. A přijede zase do Štraspurka den svatého Pavla. A jede dolóv po Rýnu do Selse a leže tu velmi tiše. Ihned potom den svatého Oldřicha a toho dřieve psaného Oldřicha téhož léta a

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).