Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<41r41v42r42v43r43v44r44v45r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

žádný náklad ani na ztravu ani na kterú práci. A když chtěl ten klášter světiti, bylo tak mnoho panstva, že by o tom bylo mnoho praviti. Tu přijel sám papež z Říma a s ním II stě LXV biskupóv kromě jiných kniežat a pánóv ze všech zemí s velikú mocí, s velikým dóstojenstvím a s velikú ctí byl ten kostel svěcen. A tak to usadili a chtěli to mieti, aby ten kostel v Cáchách byl hlava všech kostelóv v německých zemiech. A přidal tomu městu a skrze to město a ten kostel dóstojenstvie, aby césař anebo král římský svú první korunu přijal.

O čtyřech korunách césařských

Teď máte věděti, že césař musí tři koruny přijieti. První koruna jest železná a ta znamenává, že césař anebo římský král má mocen a silen býti, tu přijme on od biskupa z Kolína u Matky božie v klášteře v Cáchách. Druhá koruna jest střiebrná, ta znamenává, aby byl čistý a spravedlivý, tú má býti korunován v Meduláně od biskupa Mundecia v Lampartech. Třetie koruna jest zlatá, ta znamenává, že césař na urození a na ctnosti a na spravedlivosti a dobrými obyčeji všecky jiné pány přesáhnúti [má]text doplněný editorem[193]doplněno podle rkp. A a prvotisku, jakož zlato všecko jiné kovánie přesáhne svú čistotú a cností. Tu korunu musí on přijieti od papeže aneb toho, komuž od toho miesto sebe papež poručil, a tepruv bude pravý césař. A když ten césař, král v Cáchách ten klášter dodělal, jakož dřieve pověděno, i měli pohané Boží hrob a tu Svatú zemi zkazili, jakož křesťané měli dřieve mnoho let v svú rukú. To vzkáza césař z Konstantinanápule a patriarchy z Jeruzaléma césaři Karlovi. Tu se slitova i těže s velikým lidem tam a doby té země zase pod křesťany. A jel zase do Konstantinnápule i dal mu ten césař mnoho střiebra a zlata a drahého kamenie. Toho on všeho nechtěl, a tak césař Karel nežádal na tom césaři jiného nic než svátosti. I da mu ten řecký césař jednu částku našeho Pána Jezukrista trnové koruny a těch hřebíkóv, jako jimi byly ruce proklány a nohy, a kus svatého kříže a Matky božie košile a jiné svátosti mnoho.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).