Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<17r17v18r18v19r19v20r20v21r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

césař a

A kakž je kolivěk prvé byl hétmanem a mistrem udělán. A to se stalo před božím narozením XLVII let. Ten jistý Julius byl nazván césařem před tiem, ješto byl dietětem. A bylo to slovo césař jedno jméno dřieve najdóstojnějšie, neb těm najvyšším hlavám na světě řiekali králi a césaři, to jest tak řečeno, jako by řekl přikazatel neb rozkazatel aneb rozmnožitel. Ale když Julius tak statečný a tak mocný byl, pak jeho budúcí po něm chtěli takéž jméno mieti césař. A kak sú kolivěk jim jinak řiekali a jiná jména měli, avšak proto všichni se píší césaři, neb je ten Julius byl první césař, a píší se rozmnožitelé říše, neb je král Oktavianus tak byl menován. A již přídu zase opět na dřevní řeč, že když césař Julius sám byl mocen v Římě a všicku moc sám měl, jako dřieve Římené všickni měli, jakož je o tom dřieve praveno, všecky věci zpósobil vedlé své vóle, i chtěl se pak pomstiti nad svými nepřátely i jel přes moře po Pamponovi. Tu zvěděv to Pamponis, i doby sobě pomoci od XIII králóv. I bil se Pamponius a Julius častokrát bojem spolu, někdy získal Pamponius a někdy Julius, ješto by bylo o tom mnoho praviti. Avšak naposledy utekl Pamponius do toho města, ješto Alexandria slóve, a Kato a s nimi jiných mnoho. A ihned se položi Julius před město a řka: „Dajte mi mé nepřátely ven, aneb se budu mstíti nad vaším městem. Tu lekše se ti v Alexandří i stěli Pompoinovi hlavu i poslali ji césaři Juliovi ven a prosiec, aby jim svój hněv odpustil.

O múdrém mistru Kato

A tak ten múdrý mistr Kato z těch jeden, jako proti Juliovi radili. A když viděl, že mu smrti nelze zbýti, ihned se svým mečem prostrčil a řka: „Než bych viděl, an Julius má se mnú svú vóli a jemu v jeho ruce přišel, radějí se chci sám zabiti.“ A mnohý se tak sám zabil, než by Juliovi v jeho ruce přišel. A když Julius své nepřátely zhubil v mnohých zemiech, i jel ihned zase do Říma a všecky věci sám jednal po své vóli. A všel byl v tak u velikú moc a v pýchu, že sobě proto Římené velmi stýskali a že Julius sám moc má tu, kterúž sú oni dřieve měli. A že on ty mocné Římany tupil a jich žádného

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).