Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<35v36r36v37r37v38r38v39r39v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

Justinus z Řekóv kraloval IX let. Ten byl dobrý křesťan. Ten pomohl biskupóm z vězenie, jako jeho náměstek byl je zjímal pro vieru křesťanskú. Za těch časóv Dětřich z Berúna da papeži Johanesovi u vězení od hladu umřéti a sťal Boecia a Symacha a jiných mnoho, jakož jest dřieve praveno. Pak Justianus umřel po božím narození CCCCC let a XXVII let.

O světlé mši. LIIII. césař

Justinianus První kraloval XXXVIII let. Toho obrátil na vieru křesťanskú Angupitus, ten papež. Ten césař učinil také mnoho práv césařských a přepsal na jiné kniehy, aby držány byly. Za toho césaře časóv šlo říši vzhóru na cti, na moci na vše strany. A když kolivěk byl neprázden s těmi kníhami, avšak mu vždy přibývalo zemí a dobýval jich statečně. Za těch časóv byl veliký mord v Řeciech. A proto ustanovichu Matce boží ten hod, ješto slóve Světlá mše. Za těch časóv byl tak veliký hlad po všem světě, že mátě své dietě jedla. A když ten césař krásný klášter udělal v Konstantiněnápuli svaté Zofí ke cti, pak umřel u pokoji po božím narození po CCCCLVIIII let.

LV. césař

Justinus Druhý kraloval XI let. Ten měl jednoho hétmana, ješto mu jeho války vedl. Tomu řiekali Narsas. Ten zjednal říši veliké požitky skrze své boje. Pak potom padla césařová Sofia naň velikú nemilostí, na toho Narsasa, a proto jel od césaře do Lampart o své věci. I vzkáza mu césařová, že jej chce k tomu připraviti, že on sede podlé žen i musi tkáti. I vzkáza zase césařové, že jí chce tak tkáti, že ona nebude moci nikdy tkáti, doniž jest živa.

Ti z Lampart vrátili se zase do Lampart, neb sú byli XL let vyhnáni

Přitovařišil jest se tak ten Narsas k králi lampertskému řečenému Apure. A ten byl s Lamparty v Uhřiech, neb ti Bohové a Huojnové [s]text doplněný editorem[160]doplněno podle rkp. A a prvotisku svým králem Dětřichem z Berúna byli z Lampart a z Itálie lidi vyhnali, z jich zemí, že sú musili do Uher utéci, a dobře XL let tu byli, než sú se zase domóv vrátili. Ten Narsas s lampartským králem jeli s velikým lidem a dobyli Itálie a Lampart a osadichu se tu. A ty krajiny všecky, jakožto dnes činie, ktož co dobude, ten to rád osadí, činiechu césaři a césařové z Konstantinanápule velikú škodu. Ten césař Justinus byl dobrý křesťan a měl dobrý pokoj v své zemi, dokudž Narsus

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).