Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<52v53r53v54r54v55r55v56r56v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

ukrutné ukrutenstvie a svú vóli, jako on a jeho fojtové vedli ve všech zemiech. A skrze to byly veliké války a šermice mezi lidmi a časté pobitie, ješto lidé proto velmi hynuli. A proto poslachu korfeštové po kněze Albrechta do Rakús, aby přijel do Mohuce a že by jej chtěli voliti králem římským, neb král Adolf jest nestatečný a nepotřebný člověk a zkázce Svaté říše a obecnieho dobrého. A že zavinil svým poddaným, že jej spravedlivě mohú říše zbaviti. A tak korferštové všichni přijedechu do Mohuce a ten biskup z Triery a to knieže z Bavor s těmi novinami. Rakúský by vesel a zjedna sobě mnoho pánóv, ješto mu slíbichu pomoci. A také měl ku pomoci na Rýně biskupa z Mohuce, z Štraspurka, z Konstancie, z které ten z Uher a z Čech s těmi se všemi táhl přes Dunaj na Rýn. I sebra biskup Kunrát z Lichtemberka VIII set jiezdného lidu, rytieřóv a panoší kromě své čeledi, i přijedechu ti z Štraspurka se čtyřmi tisíci jízdnými a pěšími kniežeti na pomoc. A potkali ho v Frymburce a přivítali jeho krásně. A když to král Adolf zvědě, i sebrav veliký lid a obleže Ruffacha, to město, biskupu z Štraspurga ku protivenství a k nelibosti a pobra tady a spáli a rozboři vše okolo. Však proto leželi páni v Ruffartu. Ti uškodili těm před městem viece než tisíc koní a čtyři sta člověkóv, ješto v šermicéch byli zbiti a zjímáni. Potom jede král Adolf do Špýry a chtě tu čekati, co korfeštové o něm zjednají. Mezi tiem přijede knieže Albrecht [k]text doplněný editorem[235]doplněno podle rkp. A a prvotisku korfeštóm do Mohuce.

Ten byl ssazen

I sadichu a vzechu jeho spravedlivě korfeštové pro jeho viny a pravým právem a odsúzením říše krále Adolfovy. A volichu na jeho miesto dřieve řečeného kněze Albrechta z Rakús a přisahachu jemu také. To se stalo ten večer na svatého Jana v Smigrhtor po božím narození MCCLXXXXVIII let. A když to král Adolf zvědě, i vza k sobě ta města Špýru, Wrmis, Framfurt, Openheim a své lidi, kteréž měl, a potka se s knězem Wormicí, ješto jel z Mohuce. I chvátal král Adolf tak velmi k boji

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).