Beneš z Hořovic: [Překlad kroniky Twingerovy, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV E 29, 1r–65v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<22r22v23r23v24r24v25r25v26r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

neprázden, i káza jie žalovati. Tu se ta vdova je na césařova syna žalovati, že on jie jejieho syna zatlačil chtě koněm do smrti. A když to vdova uzře, že césař chce svého vlastnieho syna odsúditi na smrt, je se volati a řkúc: „Milý césaři a spravedlivý súdce, daj mi svého syna k manželství na mého syna miesto. A když to učiníš, tehdy mú škodu dobře nahradíš.“ I počechu kniežata césaře zpravovati a páni, že by on podlé boha a podlé práva mohl dobře té vdově svého syna dáti za jejieho. A to se sta, že chudé vdově bohatého césaře syn byl dán za muž, a tak toho césaře syn při zdraví ostal. Potom pak po pěti stech letech svatý Řehoř nalezl psáno na jeho hrobě o jeho veliké spravedlivosti, a proto svatý Řehoř prosil za toho césaře Boha, aby Buoh pro jeho spravedlivost ráčil jej vzkřésiti a nedal mu zatracenu býti proto, že jest on byl pohan. A tak svatý Řehoř zaň snažně Boha prosil a modlil se snažně Bohu ve dne i v noci, až jej Buoh v tom uslyšal. Ten Trojanus byl tak šlechetný a statečný, že po jeho smrti bylo příslovie v Římě, že mezi všemi césaři nebylo zčastnějšieho než Augustus a spravedlivějšieho súdce než Trojanus. Naposledy umřel, sedě na stolici, vyšed na potřebu, a byl v Římě pohřeben, neb žádný césař v Římě neleží než ten Julius, první césař.

Třináctý césař

Adrianus byl césařem XXI let a byl césařem zvolen let sto XX let bez jednoho léta. Ten césař jezdil daleko po světu, a když přijel do Jeruzaléma, i kázal to město zase dělati.

Jeruzalém byl zase udělán

Neb je byl Titus dřieve zbořil, jakož o tom dřieve praveno, a kázal, aby jedno křesťané v Jeruzalémě byli, a nic Židé. A tak to město od křesťanóv bylo zase zděláno. A ta svatá miesta, jako Buoh umučen a pohřeben, ta všecka rynkmaurem okolo obdělána a stojie prostřed města, neb sú dřieve byla před městem. Ten jistý césař byl dobře učený latině a řecky a nenáviděl křesťanóv uprvé, ale když jest viděl, že oni tak pevně a tak tvrdě svú vieru držie, byl na ně velmi laskav a učinil jim mnoho cti a zapovědě pod svú milostí, aby žádného křesťana nezabíjeli ani jim co překazili ani škodili pro jich vieru. Ten ustanovil mnoho práv césařských a on rozmnožoval říši obecnie dobré, a když všecky věci dobře

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).