[Cestopis tzv. Mandevilla v překladu Vavřince z Březové]

Královská kanonie premonstrátů na Strahově (Praha, Česko), sign. DG III 7, 117r–168v. Editor Šimek, Štěpán. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

má druhú zemi múřenínskú, ješto slóve Mauritane a tráť až do Červeného moře. A v těch ve dvú zemí múřenínských bylo jest někdy mnoho království. Potom jestiť země arabská, v niežto jsú křesťané, a dotýče se púšči ejipské. Potom jsta dvě země menšie a většie, ješto slóveta Libye, a ty sahají sem dolóv až do Ispanského moře a k té zemi, jenž slóve Allenticum. V těch dvú Libí sú lidé rozličných a řédkých věr a obyčejóv a jest v těch dvú zemí mnoho království. Těch všech zemí byl Ojieř dobyl, jakožto oni pravie. Ale súť nynie téměř všicky velikému kánovi poddány. A něteré slušie na žoldána a krále perského.

Stý rozdiel opačuje země, skrze něžto ukázal cestu do země katajské ot Konstantinopole, a praví cestu ottad do vyššie Indie, o zemi Cadilla, v niežto divné ovoce roste, o stromiech, na nichž muškátové a hřebíčky rostú, o velikých vinných hrozniech.

Již sem vyčetl země i ostrovy, kteřížto sú na cestě jedúc z Konstatinopole do Indie, totižto skrze Řeky nižšie i vyššie a skrze Trapizoiden, skrze Armení až do Kataje, kteréž já sem opatřil. Pak ktož z Kataje chce do vysoké Indie, ten pojede skrze zemi, jenž slóve Cadilla. V té zemi roste jedno ovoce na stromě většie nežli tykev. A když je rozkrojie, tehda naleznú v něm zvieřátko, jenž krev i maso má jako malé jehňátko rumné, a z tohoť dělají velmi dobrú krmi. Zajisté jáť sem se divil, že takové ovoce v jablku roste, a pravil sem lidem z té země, že v Iberní sú stromové, ješto nesú ovoce, kteréžto se v ptáky obracují, a jest to ovoce jako hrušky zpósobené. A když uzrá, kteréžť padne na zemi, ty shnijí, a kteréž padne na vodu, to bude ptákem jako malé kačátko, a slovúť ti stromové husí stromové. V té také zemi Cadilla sú ščepové, ješto nesú veliká jablka jako konské hlavy a jsúť velmi chutné jiesti. A rosteť jich mnoho spolu na jedné větvi a majíť ti ščepové veliké listie, delšie nežli na dvě noze a na nohu všíři. V té také zemi sú stromové, ješto muškáty a hřebíčky nesú. Také sú stromové, ješto veliké ořechy nesú, že s puol ořešiné skořepiny dobře se člověk napie. A v té zemi obecně sú na vinniciech hroznové, že muž ledva jeden unese.

Stý a prvý rozdiel praví o horách, jimiž sú Židé zatvořeni, a o jich zemi a pod koho slušejí.

V té krajině ležie hory, jenž slovú Kaspie, ot nich moře Kaspienské jest nazváno. A majíť za to, že sú to ty hory, jimiž Alexander Veliký deset národóv židovských zatvořil, že k lidem nemohú a lidé k nim, neb židovských národóv bylo jest dvanádste, jenž bydléchu v těch horách, súce zahnáni ot krále babylonského. A když Alexander byl té země Cadilla

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 14 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).