z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

[210v]číslo strany rukopisu[D]Císař Zikmund; ZikmundZygmund všecky v České zemi křesťany pod obojí vypleniti chtěl. všem pánům, šlechticům, úředlníkům království, totiž hofmistru[358]hofmistru: Hoffmistrů, nejvyžšímu purkrabí[359]purkrabí: Purgkrabi království a purkrabům[360]purkrabům: Purgkrabum hradův královských, purkmistrům[361]purkmistrům: Purgkmistrum, konšelům měst, aby rotu Viklefovou[362]Viklefovou: Wigleffowau, Husovu a ty, kteříž by se přídrželi kalicha, všemi obyčeji trápili, sužovali, jim se protivili, nátisky činili a podlé možnosti vypleňovali.

O obdržení města Ústí od Táborských a té hory, kdežto byl hrad Hradiště postavený.

Když ty věci tak se dály, kněz jeden Táborský[363]Táborský: Thaborský Vanček s Hromádkou zvoníkem, první k horám toho scházení nalezačové a ředitelé, pojavše Jana Bydlína a Jana Smolína a jisté Táborských[364]Táborských: Thaborskych množství sedlákův, několik dní a nocí v lesích času masopustního[365]masopustního: Massopustniho, aby mohli město Oustí ztéci, kryli sou se. Kteréhožto s pomocí těch, kteříž sou jim přáli v městě, v první středu v postě, jenž byl den XXI. měsíce února, přede dnem dosáhli, ješto jsou se lidé spili a po tancích a po jiném veselí a bezpečně spali, hned všecky protivníky světský i duchovní, kteří sou se pravdě protivili, zjímali a někteří z nich přes zed utíkali sou a některé z města vyhnali, v jich statky uvázavše se. Do kteréhož města den ode dne těch, kteříž přijímali z kalicha, přibývalo jest. Potom po některých dnech bratří Táborští[366]Táborští: Thaborsstij hrad Hradiště pánův z Oustí, kdežto prvé město bylo postaveno, jehožto ještě zdi stojí, obehnali, kteréhožto hradu v krátkém času dosáhli jsou a veň se uvázali a jej panu Prokopovi z Kamenice, pánův příbuzných pověděných Ústských příteli, v ruce dali a sami se po jistém času, město Ústí ohněm spálivše, s ženami, s dětmi na horu[367]horu: nahorů Tábor[368]Tábor: Thabor přestěhovali, tu horu den ode dne ohražujíce[369]ohražujíce: ohražugicze a domy k bydlení sobě stavějíce, tu horu Táborem[370]Táborem: Thaborem nazývajíce, mnohé škody sousedům, kteří se jich přídržeti nechtěli, den ode dne činíce.

[358]číslo strany edice

Jan Krása Věnečník z Prahy, kupec znamenitý, upálen v Vratislavi.[371]V této kapitole se nepřekládá z latinské verze kroniky, srov. Gollovu edici.

Zikmund, král uherský, brzo po svatém[372]svatém: Sm Jiří přitáhl k Hoře vojensky s velmi velikým lidem, a jeda skrze Vratislav, mnohé starší měšťany a konšely stínati kázal, kteří se byli zprotivili králi Václavovi[ag]Václavovi] Waczslawowj. A také přijeli s ním legát a rada[373]rada: radda papežova z Říma. I poslali sou k němu Pražané listy po Mikulášovi, studentovi z Betléma[374]Betléma: Bethlema, a žádajíce, aby jim dal slyšení a své kněží, aby bylo hádání, a knihy starých svatých doktorův aby jim toho dal požiti[375]Goll: požíti a při tom je zůstaviti, a že jeho chtí rádi přijíti za[376]škrtnuto písařem: by krále, aby kraloval místo krále Václava, bratra svého. {Krása koňmi smýkán a upálen.}marginální přípisek mladší rukou A on zvěděv poslu pražskému jméno, i kázal jeho vsaditi do žaláře k Krásovi Věnečníkovi z Prahy, kteréhož byl kázal jíti a vsaditi pro tu svatou[377]svatou: Su. pravdu. A ten Krása Věnečník radoval se z toho, že již bude míti tovaryše v mučedlnictvu, a takto s ním pěkně rozmlouval a napomínal, řka:

X
aZikmund: Zygmund
358hofmistru: Hoffmistrů
359purkrabí: Purgkrabi
360purkrabům: Purgkrabum
361purkmistrům: Purgkmistrum
362Viklefovou: Wigleffowau
363Táborský: Thaborský
364Táborských: Thaborskych
365masopustního: Massopustniho
366Táborští: Thaborsstij
367horu: nahorů
368Tábor: Thabor
369ohražujíce: ohražugicze
370Táborem: Thaborem
372svatém: Sm
agVáclavovi] Waczslawowj
373rada: radda
374Betléma: Bethlema
377svatou: Su.
DCísař Zikmund všecky v České zemi křesťany pod obojí vypleniti chtěl. Zikmund: Zygmund
371V této kapitole se nepřekládá z latinské verze kroniky, srov. Gollovu edici.
375Goll: požíti
376škrtnuto písařem: by
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).