z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

arcibiskup světiti nechtěl, na řece před hradem tekoucí utopili sou, nechtíc na tom dosti jmíti, že mnoho kněží táborské strany se přídržících světil byl a ještě chtěl světiti a za to ustavičně prosil, aby ho při životě zůstavili, že chce, což by jich chtěli míti, světiti a všecky puňkty jich držeti, kterýmž jej koli naučí. {O témž biskupu svrchu v listu 234 zmínka se činí.}marginální přípisek mladší rukou; * nejisté čtení A když biskup dlouho plovaje, utopiti se nemohl, a připlynuv k břehu, odpočinouti chtěl, přiběhše Táborští, po nevinné krvi dychtíce, odstrčili jsou jej od břehu, a kamením jej v hlavu tepouce, dorazili sou. A tak duši pustiv, na dno spadl jest a hříchy nezčítedlné Táborským zůstavil jest.

O poselství, kteréž chtěli učiniti Pražané k králi polskému, aby se v Království uvázal české, a o svádě Táborských proti Pražanům pro vornáty.

Itemcizojazyčný text ve čtvrtek po svatém Martině, když se shromáždila obec Pražská s Krušinou, Bočkem, Hynkem, pány i také s šlechtici království, na tom sou zůstali, aby poselství slavnější nežli dříve bylo posláno k králi polskému, aby se uvázal v království pro obranu zákona Božího. {Krále polského do Čech zůví.}marginální přípisek mladší rukou; * poslední slovo obtížně čitelné Kteréžto poselství Mikuláš z Husi chtě zrušiti, řekl, že ta vůle nikdy nebyla Táborských, aby koho jiného za krále sobě zvolili nežli někoho z obyvatelův království. A když bylo pečetí Táborských provedeno, kterouž Žižka s Pražskými a s jinými obcemi jednostajným povolením k listu na to učiněnému přitiskl, aby bylo posláno k králi polskému od pana Hynka, Mikuláš z Husi tomu poselství více nemohl učiniti, ale mlče reptal jest. {6. Nové věci aby nedomejšleli.}marginální přípisek mladší rukou I bylo jest v týž obci pro Táborské, kteříž častokrát nové věci novým přidávali sou popouzejíce, svorně zůstáno, aby žádný více v lidu nesměl rozsívati, jediné leč by prvé dobře svědom byl těch novin, že by se v písmě zakládaly aneb že by důvodem rozumným bez falše zjevně mohly býti provedeny a ukázány, a aby žádný takové noviny neoznamoval, jediné leč by prvé čtyrem mistrům od obce na to vydaným byla ta novina oznámena, kteřížto že by jemu povolení k zjevení a oznámení lidu tý noviny dali, tehda bude moci lidu oznamovati, a jináče nic.

{5. Pražští aby do další biřmování, kněží mešní sloužili.}marginální přípisek mladší rukou; * Velmi nejisté čtení. Itemcizojazyčný text druhé na tom zůstali, aby řád až do toho času v sloužení mše zachovávaný v ornátích a v kališích, toliko zbytečnost a nádhernost složíce, všickni kněží pražští aby zachovávali. {Některá místa vylučovali.}marginální přípisek mladší rukou; * Nejisté čtení. Ty věci i jiné v tom zboru svolené Mikulášovi z Husi a jiným Táborským když sou se nelíbily, předpověděný Mikuláš z Husi, Táborských hajtman, v neděli po svatém Martině s bratřími svými, kteří sou byli hrádek řečený Popovice obehnali, odjel jest. Toho když sou dobyli k tvrzi Leštnu páně Václavově,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).