z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

O městu Litoměřice.

{Hora Kalich.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text Pražané od Jaromíře do Prahy sou se navrátili, ale Žižka, hajtman táborský, s svým lidem k Litoměřicím se obrátil, a osadiv jednu horu velmi vysokou, učinil na ní nějakou ohradu z srubu a dal té hoře jméno Kalich. A odtud Litoměřice obehnal jest. Pro kteroužto věc Litoměřičtí pod bezpečným glejtem do Prahy přijeli a Pražanům se poddali a prosili, aby to způsobili, aby Žižka od jich města odtáhl. K němužto Pražané spoluměšťany své ihned poslali, aby od dobývání města ihned přestal, že se poddali Pražanům. Ale on na to málo dbav a šturm pustil ne bez škody svých a neuposlechl, bit jsa odtáhl jest.

O městu Roudnici.

Potom skrze Rúdnici protáhl jest a na tom dosti neměv, že vojsko jeho od arcibiskupa potřebami bylo opatřeno, kláštera díl zbořil a dům proboštův spálil, obrazům neodpustil, kalichy, ornáty odtud pobrav. Ale Pražané XXX. dne měsíce máje se v město Litoměřice uvázali a pana Hynka z Kolštajna hajtmanem učinili.

Téhož času mezi ochtábem svatého Ducha Domažličtí dobyli jsou jedné tvrze, 16 zemanův na ní javše spálili sou, samému Bohuslavovi z Rýžmberka odpustivše, proto že předtím byl jat a vězněm Pražských.

O smlouvě Pražan se pány o hrad Pražský etc.cizojazyčný text

{Silv. 207. 104.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text v sobotu před svatým Urbanem téhož léta ut supracizojazyčný text, 24. dne měsíce máje, stala se smlouva města Pražského se pány urozenými království a zemany, kteří sou vládli hradem Pražským, pod takovou způsobou, aby od neděle, jenž byl den svatého Urbana, až do dvou neděl bylo zachováno příměří pokojné s obou stranou, aby strana straně nepřekážela, tak však, aby žádný z Pražských na hrad bez vůle Hradských nesměl jíti, ani oni aby krále nebo jeho moci nepouštěli, jediné leč by měl více nežli tři tisíce: tehda nemohli by Pražané jeho příjezdu na hrad obrániti, tehda ti, kteříž na hradě jsou, budou je moci svobodně pustiti bez úrazu smlouvy i cti. Pakli by král bez takové moci, jakož již pověděno jest, nepřijel a vyšly by dvě neděle, tehda budou povinni sstoupiti s hradu, bez škody však jich statkův i hrdel. A jestli že by kteří s Pražany chtěli zůstati a čtyry artikule držeti, budou moci to učiniti a bezpečně v Praze zůstati. A bylo i toto přidáno, aby ohrady, kteréž proti nim opanovali a osedli, z těch zase sstoupili. I stalo se jest, že dvě neděle minuly, žádná moc králova není vidína.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).