z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

{Rada obnovena.}marginální přípisek mladší rukou; * Rada: Radda Itemcizojazyčný text týchž dní Táborští, Žatečtí, Lounští a Orebští sšedše se s obojími konšely novoměstskými a staroměstskými, kteříž tehdaž byli, zsadili a nové zvláštní mocí na jich místa vsadili. Kteřížto s jich hejtmany a s jich vobcemi, duchovní k sobě přijavše, svorně zavřeli jsou. {Artikulové 4.}marginální přípisek mladší rukou; * Artikulové: Artykulowe Nejprv na tom zůstali, aby všickni spolu stáli za jednoho člověka proti králi uherskému nebo proti každému protivníku kalicha Páně, když by tomu jakou překážku činiti chtěl. Druhé aby kněžstvo k životům apoštolským vedli a nutili, svatokupectví, nadání, pýchu a jiné kněžské nezřízenosti podlé možnosti naší rušíce, aby tím svobodněji mohli slovo Boží kázati a jiné skutky svého řádu působiti. Třetí aby všecky hříchy smrtedlné, zvláště zjevné, jako krčmování nedělní, sváteční, pýcha a přílišnost roucha drahého, rozřezování byly rušeny s jinými nezřízenostmi a nálezky proti zákonu Božímu. Z kterýchžto artikulův čtyři artikulové hlavní, o něž Pražští příchylně zasadili se, o nichž šíře dole bude praveno.

Vyhnání protivníkův z města, jichžto 70 domův spustlo na Starém Městě a na Novém tolikéž. Jiní ku přijímání povolili sou.

Itemcizojazyčný text na tom konečně zavříno jest, že by protivníky zákona Božího vyhledávali s pilností a od nich aby se vytazovali a jim v městě zůstati aby nedopouštěli. {Reformací v Praze.}marginální přípisek mladší rukou; * Reformací: Reformati Protož z přikázání konšelův kněží kostelův před časem domy všecky protivníkův navštěvovali, napomínajíce, aby ke mšem chodili, hříchův se zpovídali a ku přijímání pod obojí způsobou těla a krve Páně pod pokutou vyhnání z města aby se připravovali skutečně. A protož obojího pohlaví kteříž ještě z Prahy nebyli vyšli, od protivníkův rozličně trápeni byli, aby těch věcí, jimž se prvé rouhali, měli by je chváliti. Ale jiní přijavše pokojně naučení, pravili, že sou od zlých kněží od přijímání pod obojí způsobou rozličným kázáním svedeni, a učinivše zpověd, s velikou poctivostí a s náboženstvím pod obojí způsobou sou přijímali. A tehdaž vobecné přísloví mluveno bylo, že více než 70 domův na Starém Městě a tolikéž i na Novém skrze vyjití protivníkův jest spustlo. Kterýžto konšelé a úředníky jimi vybrané příchozím jim rozdávali a pití, vobilé a jiné klenoty skryté, kteréž ještě v nich nalezli, ku právu obce a města k obraně obracovali.

O vyjetí krále uherského na Mělník a do Slaného.

Itemcizojazyčný text 27. dne měsíce máje král Zikmund Uherský z Boleslavě s svou a bratra svého krále Václava královnami přijel a odtud do Slaného.

Pražané kterak vosadili hrad Pražský, aby naň špíže nebyla dodávána od krále uherského.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).