z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Itemcizojazyčný text máje měsíce dne 28. v outerý po svatém Urbanu Pražští s Táborskými, Žateckými a Lounskými na pole vytáhli, aby Hradčany a hrad mohli obdržeti. Táborští a Žatečtí v Pohořalci, Lounští na Strahově se položili, aby ze všech stran na hrad špíže vézti bránili.

O těch, kteří u vězení těžkém seděli pro přijímání z kalicha v Litoměřicích a potom v řece Labi ztopeni.

{U Litoměřic 17 mužův pro přijímání z kalicha Páně utopeno.}marginální přípisek mladší rukou; * přijímání: przigimáni nečitelný text – nejspíš dvě zkratky Téhož dne 30. máje měsíce u Litoměřic 17 mužův u vězení lajn plném dlouho držali pro přijímání z kalicha. Potom v Labi ztopeni z rozkázání krále Zikmunda a koruny mučedlnické v naději Boží sou došli.

Lounští poddali se králi uherskému, do Slaného přijevše, a co z toho jest skrze to přišlo.

Opět v týchž dnech král uherský Zikmund v Slaném jsa, Lounským poslal, aby pod vobdržením jeho královské milosti přijeli nemeškajíce a před ním se vokázali a tak učinili, jako jiná města učinila jsou. {Panen a žen zlehčení.}marginální přípisek mladší rukou; * zlehčení] zlechčenj Protož Lounští někteří vod obce sou posláni, ošemetně pravdy se přídržíce, králi se poddali a lidi jeho bez povolení obce do města vpustili. A kteraké ohavnosti na pannách, na manželkách a rouhání svátosti těla a krve Pána našeho Ježíše Krista i také přijímajícím pod obojí způsobou protivenství dálo se tam tehdaž skrze královský lid, nešlechetně s ženami a s pannami nakládajíc, že by vohyzdno bylo psáti.

Legát papežský Fernandus mnoho zlého učinil v Slaném, kterýž kříž proti Čechům, přijímajícím pod obojí způsobou, byl přinesl.

Těch také dní legát papežský Fernandus v Slaném s Konrádem, pražským arcibiskupem, obývajíce, archu, v níž stálo tělo Krista Pána, na oltáři postavenou zkaziti rozkázal a pod jednou spůsobou rozdávati lidu obecnému uložil. A tak pravili lidé, že by svátost Krista Pána, od kněží Husových posvěcenou, spálil a kněze jednoho a člověka, kteříž se nechtěli odpřisáhnouti, ohněm spáliti rozkázal jako druhý Antikrist.

O rozličném vobjíždění krále po hradích svých, až i na Vyšehrad přijel.

Itemcizojazyčný text týchž dní král Zikmund z Slaného vyjev, po hradech svých s svými jezdci na Žebrák přijel, potom na Točník s málem k pokladům někdy bratra svého, krále Václava, aby vopatřil. Potom jel na Karlštejn a pak na klášter na Zbraslav, odtud pak na Nový hrad do Prahy, vokolky čině. Přijel potom na Vyšehrad, kdežto kněžstvo a žákovstvo s svátostmi a s svatými kostmi proti němu vyšedše, až na Vyšehrad jest od nich proveden. Tu až do jistého času prodlení činil, příkopy okolo Zbraslavě kázal dělati, sehnav sedláky, kdežto lid svůj položiti mněl jest.

O velikém hladu těch, kteříž hradu Pražského byli, že

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).