z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Pražanům povolili s Táborskými. A toto přidáno bylo: Buďto pak král že by přistoupil k tomu, neb přistoupiti ráčil, neb nic, tehda po vyplnění jednoho měsíce od učiněné smlouvy povinni budou Plzenští se všemi sebe přídržícími k čtyrem artikulům v svých městech, městečkách a i vsech nepřekážeti, ale dáti kněžím z strany pražské přicházejícím svobodu slovo Boží kázati. A budou li chtíti kněží pod obojí způsobou přijímati, nikoli nebrániti ani žádné truchlivosti nižádnému nečiniti, a to do času určeného, totiž do Nového léta, pod pokutou v listech napsanou. A když se tak smlouva stala mezi stranami, roztrhlo se vojsko a pohnulo k Chomutovu. {Plzenští nezdrželi smlouvy.}marginální přípisek mladší rukou Ale Plzenští poslavše posly k králi, město, zdi a příkopy na každý den opravujíce, smlouvy učiněné nezdrževše, žádného kněze z strany pravdy čtení ani kázání ani svátostmi posluhovati v městě nedopustili jsou.

O začetí nových Tábořích na Moravě.

Itemcizojazyčný text téhož léta, totiž 1421, běžícího měsíce února v Moravě nová věc na jednom ostrově v řece ve vsi řečené Nedakunice blízko Strážnice začala se. {Velehrad.}marginální přípisek mladší rukou A ti Táboři byli sedláci s kněžími a s některými zemany, klášter Velehrad obehnavše, dobyli a opata samého sedmého s klášterem a s mnohými knihami spálili sou. Protož boje se biskup olomúcký a páni s zemany moravskými, aby nezsíléce se Táborští, škod jim nezčítedlných jako v Království českém neučinili, na pole všickni s některými Rakušany, aby toho ostrova dobyli, vytáhli sou. A když sou k ostrovu šturmovali, poraženi jsou mnozí z strany rakouské a měšťan olomúcských. Pro kteroužto věc spolu svadivše se, zapálivše boudy, pole opustili jsou. Nebo byli sou na tom ostrově krvaví kněží vražedlní, ku podobenství lajkův bradatí, bez pleší, odění na se brali, a když mše sloužili, obyčeje kostelního nezachovávali sou, ale v vlastním rouše odříkajíc páteř a slova Posvěcování. Z nichžto hlavní byli dva, Bedřich a Tomáš z Věžonic, ve zlém tovaryšství tovaryši.

O přinesení listů do Prahy od Mikuláše, voleného biskupa Táborských, a mistra Jičína.

Téhož léta a téhož času posledního dne měsíce února přinesen jest list do Prahy od Mikuláše, voleného biskupa Táborských, a od Jičína, mistra umění svobodného, zavíraje

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).