z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

ničehož se nestalo. Ale zjímaní poslové vězňové Zikmundovi, králi uherskému, od knížete opavského sou vydáni.

O vybojování tvrze Stěnovice od Plzenských.

{26. Oct.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text v neděli před svatým Šimonem a Judou Plzenští se pány se přídržícími tvrz Štěnovice, kterouž byl Žižka osadil, vybojovali sou, víc než 60 lidí obojího pohlaví, kteříž sou na ní byli, zbili sou.

O obehnání hradu Jevišovice na Moravě.

Itemcizojazyčný text téhož času vývody rakouské k nabádání krále Zikmunda s mnoha tisíci jízdnými a pěšími hrad Jevišovice s městečkem obehnali sou. A když sou městečka dobyli, neb se jich málo na němbránilo, a že páni hradu nečili, by jim která pomoc přišla ani od Pražských, jimžto tehdaž věrně sloužili, ani od pánův moravských, ačkoli jim byli slíbili, ani se moci dlouho šturmu brániti pro malost lidu svého, učinivše rokování, učinili smlouvu, aby se paní svou a s čeledí hlavnější mohli ve zdraví svých těl sjíti. A však proto musili vývodovi vězení slíbiti. Ale Rakušané, že hrad byl blízko mezí jich a že mnohé škody z něho brali, zcela až do základu zbořili sou.

O nějakých pikhartích kacířích nakažených.

Itemcizojazyčný text téhož léta, když mnozí skrz kněze Martina Táborských byli svedeni, o svátosti oltářní zle smejšlejíce a v nějakých pikhartův v kacířství, o nichž prvé praveno, upadli, někteří obojího pohlaví, bratří, sestry, když byli vyhnáni z obydlé táborského, na ostrově mezi Veselím a Hradem Jindřichovým počali sou obývati. {Sedlák Mojžíš.}marginální přípisek mladší rukou A když okolním lidem mnohé činili škody, hovadské vzali na se přirození, jsouce svedeni od jednoho sedláka, který se Mojžíšem nazýval, v bludy také a kacířstva dříve neslýchaná vpadli sou, vnuknutí od ďábla, otce jich, majíce, jako zjevno světle můž býti z artikulův dole psaných. Kteréžto Žižka, Táborských hajtman, Pražanům po jich zmordování napsané poslal, a jsou tito:

Nejprvé že jsou svedeni knězem Martinem Loquiscizojazyčný text o přijímání těla Božího a krve Boží, chléb obecní nazývajíc tělem Božím i každou krmi. Knih nižádných nemají ani jich dbají, nebo zákon Boží mají v srdcích svých, tak oni praví. Motlitbu když říkají, tehda takto pějí: {Otče náš, jenž jsi v nás}marginální přípisek mladší rukou; * nás: wnás {etc.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou „Otče náš, jenž jsi v nás, posvěť nás; buď vůle tvá, chléb náš daj nám všem.“ Víry neříkají, nebo naši víru za blud mají.

Itemcizojazyčný text svátkův žádných nedbají, než den jako den mají a sedmý den sedmým věkem vykládají. Postův také žádných nemají, vše napořád vždycky, což mají, to zžerou.

Itemcizojazyčný text nebe nad sebou střechou nazývají, a že Boha v nebi

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).