z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

byli by poraženi. Ale když přitáhl s několika sty koňmi, Žižka k Žatči s svým vojskem přibližoval se, jehožto nepřátelé, z Plzně vojska s panem z Plavna honili jsou, často na cestě spolu harce mívajíce. {Hora řečená Vládař.}marginální přípisek mladší rukou; * : Wládarž A když Žižka s svými u Žlutic na horu řečenou Vladař přitáhl s svými vozy, jízdnými, pěšími, vozy se opatrně obklíčil a zavřev, maje děla pohotově, nepřátelům mužsky odpíral a bránil. Ačkoli bouří, větrem a studeností i hladem spolu s svými byl trápen, však proto mužsky se bránil a tak, že žádný z nepřátel svobodného na horu přístupu nemohl jmíti. A když tři dnové minuli, pro hlad lidský i koní z hůry spustivše se, rukou mocnou k Žatči sou táhli, s nimižto Žatečtí potkavše se a jim na pomoc vyjevše, až do svého města vyvedli.

O českých páních od Pražan odtržených.

Itemcizojazyčný text když se ty věci tak dály, Čeněk z Veselé a Oldřich z Rožmberka, Ralsko z Vatmberka, Jan Městecký a jiní mnozí páni urození Království českého od Pražan, s nimiž byli [se]text doplněný editorem[4511]Goll spojili pro obranu zákona Božího, jsou škodně odtrženi, proto nejvíce, že někteří z kněží pražských předpověděným pánům nevěru připisujíce, lidu hustě provolávati nepřestávali sou, a tak milování úmysl od lidu ku pánům lúčili.

O nenávisti vzaté k mistrům pražským.

{Mistři pražští měli býti zmordováni aneb z města vyhnáni se psy.}marginální přípisek mladší rukou Téhož času rotníci někteří tehdaž starší obec křiky přemohše, ke všem mistrům nenávist vnuknutím ďábelským sou vzali, tak že ve dne i v noci mistrům protiviti se nepřestávali. Kteřížto i prosili sou, aby mistři jakožto svůdce a protivníci pravých kněží byli zmordováni neb ztopeni neb z města jako psi se psy pod korouhví Páně Čeňkovou vyvedeni byli a nikdy do téhož města aby se nevracovali, aby tak svobodněji někteří z jich kněží [s]text doplněný editorem[4521]Goll přídržícími sebe bez protivení, odporu mistrův mohli své bludy a kacířstva zjevovati, ale s pomocí Boží jich slepý úmysl v nic jest obrácen, neb toho dokonati nemohli, čeho žádali.

Obehnání Malešova.

{Hrad Malešov.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text v pátek před svatým Otmarem Pražané hrad Malešov obehnali sou blízko Hory, v kterýžto učinivše smlouvu, na svatou Alžbětu uvázali sou se veň.

Z strany krále uherského vtržení do Moravy na záhubu.

{Pipa Vlach do Moravy přitáhl s lidem.}marginální přípisek mladší rukou Téhož času Pipa Vlach z strany krále uherského s mnoha tisíci lidu oděného do Moravy přitáhl, zboží pánův Petra z Strážnice a Lacka z Ostrova i jiných se Pražan přídržících pro obranu čtyr artikulův hubíce, páléce a pohanským obyčejem mordujíce lid dělný, pracovitý. To znaje předpověděný pan Petr z Strážnice, hradu svého velmi tvrdého Helštajnu knížeti slezskému postoupil jest pod takovou úmluvou, že se kníže Přemek pod listy a rukojměmi zavázal panu Petrovi, aby z téhož hradu kníže Přemek nikoli králi nesstupoval, leč by předpověděný pan Petr

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).