z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

na rathauz jest shromážděna. Slíbilo se obci, aby král dal bezpečenství některým z obce, aby k němu mohli přijíti bezpečně i odjíti a s ním o to rokovati. Těch věcí nedokonavše a nazejtří, totiž 7. dne měsíce máje, pan Čeněk pana Viléma Zajíce a pana Václava z Leštna a Hlaváče s lidem českým a německým na hrad Pražský vpustil jest a jim hradu Pražského k ruce krále uherského bez vědomí obce Pražské postoupil jest. {Zrádce.}marginální přípisek mladší rukou Pro kteroužto věc náramně zarmoucen jest a zemdlen všecken lid a jeho již ne pánem, ale zrádcí nešlechetným královským i obce nazvali sou. A hned korouhev jeho, kteráž na věži z rathauzu byla zavěšena, na zemi svrhše a popálivše, na pranéři, jako by byl bez víry, roztáhli jsou. Klobouček ku podobenství jeho helmu zmalovavše, pod tu korouhev položili sou. To se znamenalo, že nepravou vírou obce přídržel se, ale pod kloboučkem lsti a úkladu chtěl ji podvésti.

O panu Hynkovi Krušinovi.

Pan Hynek Krušina z Kumburku, tehdaž věrný přítel pravdy, s několiko sty jízdných trval s obcí Pražských, žádaje, což by na něm bylo, až do smrti pro zákon Boží a pro přijímání z kalicha s Pražskými a s jinými obcemi proti každému člověku jí se protiviecímu postaviti. Protož téhož dne hodinu nešporní někteří lehcí z obce, žádného nemajíce zprávce, na hrad Pražský obořili sou se a mříže vylamovali. To znaje Čeněk, s strachem a s chvátáním ujel jest s málem z hradu skrze jednu bránu, a někteří jeho následujíc, od Pražských sou zbiti a odění i koni jich sou pobráni. Ale že v obecném lidu žádného řádu ani poslušenství k starším nebylo zachováno, s škodou a s hanbou mnoho jest jich zbito a zraněno. Pražští od šturmu odstoupili sou, dní několiko na Strahově leželi jsou, hradu dosahovati míníce. {Klášter strahovský zapálen.}marginální přípisek mladší rukou; * strahovský: Stráhowſký Potom nepřátelé na hradě když se rozmáhali a na Hradčanech se posilňovali, klášter Strahov zapálivše, knih mnoho a roucha kněžského ohněm spálivše, do města navrátili sou se. Druhého dne klášter křižovnický u nohy mostu a cely kláštera svatého Tomáše a domův mnoho na Malé Straně spálili jsou. Vyšehradští žoldnéři pražské vod stráže na Botíči odehnavše a některé z nich zbivše, příkopy od obce udělané prstí a kamením naplnili a domův mnoho mezi Slovany a Vyšehradem postavené také ohněm zhubili, tak že Pražané z toho poraženi, o příměří a pokoj, jehož prvé nechtěli, s pilností sou stáli. {Pan Hynek z Kolštejna.}marginální přípisek mladší rukou Potom těch dní pan Hynek z Kolštejna do Prahy přišel pro obranu zákona Božího, Pražským se přitovaryšil a od nich vděčně přijat jest.

O boji Pražských a Hradských. Poselství učiněné k králi uherskému na Hory Kutny. O přikázání, kteréž jim přikázal, kterak oni zpět proti tomu činili.

Itemcizojazyčný text týchž dní Pražané dům vývody saského u nohy mostu i s jeho věží, oděnci dobře osazený, obdrževše, z něhož

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).