z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

své do času jměli, kdežto kněží jich slovo Boží jim na každý den kázali o je k bojování mužsky pro zákon Boží sou vedli, a zvlášť pro přijímání z kalicha krve Páně a těla posilňovali jich. A lidé od nich s velikým náboženstvím tělo a krev Pána našeho Ježíše Krista sou přijímali a oni jim proto rozdávali, aby lid vždy jen k boji hotov byl. Ale těch Táborských, jakož předpovědíno jest, hajtmané tito sou byli: Mikuláš z Husi, měštěnín novoměstský veliké rady, Zbyněk z Buchova, Chval z Řepic, Jan Žižka, nad obyčej smělý a udatný.

Kterak Táborští trestali Pražské pro vopuštění brad a vrkočův nošení.

Dne 10. měsíce máje z Táborských někteří, v zástupích po Praze chodíce, mnohým mužům nůžkami brady stříhali sou jako s násilím, zvlášť pod nosem, což podsebitím nazývali. Vrkoče také pannám uřezovali a šlojíře ženám trhali. Z toho když sou se Pražští hněvali, zvláště jich žoldnéři, hajtmani táborští všem svým přísně přikazujíc přikázali, aby takových věcí žádný nesměl činiti.

O poražení pana Michalce od Táborských, kterýž chtěl přispěti na pomoc Hradským. O spálení kláštera Břevňova.

Itemcizojazyčný text dne 22. měsíce máje, když pan Jan starší z Michlšperku, řečený Michalec, s jinými připojenými ku posilnění hradu Pražského s lidem mnohým a s jízdnými mnohými, s rouchem drahým, s špíží, s sekerami, aby řetězy v ulicech pražských časem svým přetínali, na to připravenými, táhl, Táborští z řečeného vostrovu vytáhše, přetáhše přes řeku, s nimi se mužsky potýkali a několik z nich zabili. A pan Michalec v mále na hrad Pražský utekl jest a jiní sem i tam po polích se rozběhli. A tak Táborští, pobravše jejich věci, na ostrov dovezli sou s některými vězni těžce raněnými. {Klášter břevňovský spálen.}marginální přípisek mladší rukou; * břevňovský: -nio- A hned téhož dne Pražané s nimi se spojivše, klášter Břevňov vypálili jsou, 9 mnichův do Prahy přivedše, je do vězení vsadili sou.

Kterak mnoho tisícův Žateckých, Lounských, Slánských přitáhli sou na pomoc Pražským.

{Mistr Petr řečený Špička.}marginální přípisek mladší rukou; * Mistr: M. Itemcizojazyčný text téhož léta ve čtvrtek před letnicemi, 23. dne měsíce máje, vojsko v několiko tisících z krajiny Žatecké, Lounské, Slánské, jichžto hajtmané byli Záviše Bradatý a Petr Obrovec a starší z jich kněží mistr Petr, řečený Špička, pro obranu zákona Božího přitáhli sou s svátostí velebnou, tělem a krví Pána Krista do Prahy Pražským ku pomoci, k obraně zákona Božího s vozy, s jízdnými a ženami mnohými. A od Pražan s radostí a písní zpíváním přijati jsou. {Klášter}marginální přípisek mladší rukou {Porta Apostolorum}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {dobytý.}marginální přípisek mladší rukou Kteřížto táhše do Prahy, klášter Brána apoštolská nazvaný šturmem, však ne beze škody svých dobyli sou. Tehda ti, kteří sou na klášteře byli, rozumějíce, že by nemohli vodolati, svobodného žádali sou propuštění býti ti,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).