z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Hradským svobodného stiekání překážku činili, k tomu také obdrževše klášter svatého Tomáše a dům někdy podkomořího, příležící k tomu klášteru, dobře oděnci osadivše, jako všecko město Malostranské s kostelem svatého Mikuláše pomalu ohněm hubili jsou. Obilé, vína, piva a jiné věci z Malé Strany, na hradskou překážku nic nedbajíce, do Starého Města beze vší překážky vezli a nesli jsou. Ale protivníci kalicha malostranští na hrad Pražský utíkali jsou. Tehdaž pan Hynek Krušina z Prahy na své obydlé odjel jest. Pražané pak s Vyšehradskými a s Hradčany jakožto na každý den válejíce, mnozí z nich den ode dne z obou stranou hubeni sou byli a málo se jímali. Litujíce, příměří pokojného VI dní mezi sebou utvrdivše, se panem Václavem z Leštna, některé z sebe vybravše, tehdaž podkomořím, je v poselství k králi uherskému, jenž byl na Horách Kutnách s legátem papežským Fernandem a biskupy slezskými, vyslali jsou pod glejtem bezpečným královským k rokování a k nějaké smlouvě. {Pražané k císaři Zikmundovi do Hory posly své vyslali. 299.}marginální přípisek mladší rukou; * Zikmundovi: Zyg- Protož když sou pražští poslové, klečíce na kolenou před králem, od obce Pražské pozdravili a žádali, aby jich při přijímání z kalicha ráčil nechati, prosili, aby jich milostivým pánem, odpustě všecku provinu, býti ráčil a do Prahy netoliko branami otevřenými, ale zdmi zbořenými žádali přijeti, tehdy on pýchou pozdvižen, jsa jako Lucifer, toto přikázal a vyrčení učinil, aby hned všecky řetězy z ulic, kteréž byli k jeho rozkázání složili a na rathauz snosili, na hrad Pražský z Starého Města vezli i všecka odění, houfnice i všecku střelbu, braní aby dovezli a konečně skladli a z Nového Města na hrad Vyšehradský, a že teprv do Prahy přijede a že chce jim odpověd nějakou dáti. Protož poslové pražští, od krále tu odpověd přijavše, obci to žalostivě vypravovali, obec pak to uslyševše zarmoucena byla. {Pražané, majíce od krále nehrubě příjemnou odpověd, znova se sobě zavázali.}marginální přípisek mladší rukou Však k vodepření moci králově ve jméno Boží pro obranu pravdy přijímání z kalicha až do statkův i hrdel stracení znovu sou se zavázali a sobě slíbili. Ihned nové sloupy po ulicech města vyzdvihli sou a více řetězův přidělali jsou a ze všech stran ohražovali a pro Táborské na Hradišti shromážděné poslali, aby nechajíce všech věcí, do Prahy nemeškali přibyti s pomocí, jak mohou nejvíce, ač chtí li zákona Božího pomoci hájiti.

První vojsko sebrané od uhléřův bylo při tom času, když král uherský byl na Horách Kutnách, sedlákův [k]text doplněný editorem[542]Goll přijímání z kalicha s uhléři na hůře jedné mezi Ledčem a hradem Lipnicí, aby pravdy pro přijímání z kalicha Páně hájili.

Pro kteroužto věc strach nemalý na Horské spadl jest, a protož řečmi lichotnými i dary mnohé z uhléřův, aby se domův vrátili, navedli sou,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).