z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

jsou koně jedli a listí z dříví vinného.

{Němci z hladu maso koňské jedli.}marginální přípisek mladší rukou; * nejisté čtenímaso: Masſokoňské: koňſke Itemcizojazyčný text týchž dní den 28. máje měsíce, v outerý po svatém Urbanu, Němci z Lužnické země a jiní národové hradu Pražského a Hradčan pracovitě bráníce, kdež Pražané bráníce, Táborští jim špíže nedali dodávati, hladem velikým trápeni byli, tak že maso konské, listí z koření vinného hladem přinuceni jsou jísti. Někteří pak z nich, zvláště Čechové, uhlédavše čas slušný, z hradu sou sešli, do města Pražského ušli sou. Jiní pak koňům žíly podřezujíce, aby na hradě nezemřeli, hnali sou, aby se žádnému z Pražských ani Táborských nehodili. A kdyby královští z Vyšehradu jednou jim chleba nedodali, a je v hromadu sehnavše, všickni by musili utéci nebo hrad v ruce Pražanům dáti. Ale zpravovaní na Pohořelci z praku vyzdvižení Pražští a Táborští mnohé a veliké škody činili domům na Hradčanech, ale však ty praky z děl střílíce z hradu a z Hradčan zrušili jsou.

O zpálení mnichův z Břevňova a z Zbraslavě od Táborských.

{6 mnichů spáleno, že přijímání pod obojí povoliti nechtěli.}marginální přípisek mladší rukou; * mnichů: mnjchúpřijímání: przigjmáni Itemcizojazyčný text na den Božího těla, dne 6. měsíce června, Táborští dva mnichy z Břevňova k přijímání pod dvojí způsobou nechtějících povoliti s jedním knězem a s jedním Němcem, kteréhožto jsou u Hradčan jali, ohněm spálili. A potom XII. dne měsíce června Táborští ještě na poli ležíce, u zdí hradčanských čtyry mnichy, kteříž povoliti ku přijímání pod obojí způsobou a kápí složení žádnou měrou nechtěli přistoupiti, spáleni jsou.

O podání špíže od krále na hrad Pražský. O boji, kterýž potom měli s ním Pražští.

Téhož dne k večeru přitáhl král uherský s mnoha tisíci jízdných a s vozy obtěžnými špíží a jinými potřebami, aby těm, kteří sou byli na hradě a na Hradčanech, podal. To poznavše Táborští s Pražskými, Žateckými, Lounskými, čelo houfem svým zřídivše, s králem se pospíchajíc potkali. A mezitím chleba a jiné špíže, prachu Hradským dodali sou a několiko set koní s hradu Pražského, s Hradčan do vojska královského pro nedostatek píce svedli jsou. A když se to dálo, král s svými navracovati se počal, odkavadž byl přijel. Jehožto Táborští s cepami, s samostříly a jinou braní honili sou. Protož navrátil se jeden houf královský, sjedše se v hromadu, mnozí s obou stran padli sou, také že více jich než na XXX na tommístě pohřbeno a mnoho královských smrtedlně zraněno. A na vozy je pobravše, potom je u jednoho kostela pochovali.

O odstoupení Pražských a Táborských od hradu a Hradčan, když špíže od krále jim jest dodána.

Itemcizojazyčný text 14. dne měsíce června Pražští s Táborskými a s jinými

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).