z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

kteréhožkoli kněze nalezli by sloužícího v ornátě, že jej chtí spolu i s ornátem spáliti. A když ty věci byly tak ohlášeny, věrní kněží pod obojí způsobou rozdávajíce a Táborským v jich obyčejích nepovolujíce, opustivše stáda ovcí Pána svého i kostely, na místa bezpečnější utíkali. A tak chudí sedláky nemajíc svých kněží, pro svaté přijímání na Tábor musili sou běhati.

{Martin}marginální přípisek mladší rukou {Loquis}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {jat.}marginální přípisek mladší rukou O jetí kněze Martina řečeného Loquiscizojazyčný text.

Itemcizojazyčný text téhož času v středu po svatém Pavlu bratr Martin Loquiscizojazyčný text, kněz, všech bludův rozsevač táborský hlavní, od pana Oldřicha z Hradce Jindřichova jat jest a do věže uvržen, nebo nemohl trpěti bludův, jimiž mnohé nakazil. Nebo nový opět o velebné svátosti vymyslil sobě blud a kacířství, aby tělo Boží od kněze posvěcené obecný lid sám sobě bral a mezi se dělil, pravíce, že Kristus řekl: „Vezměte a dělte mezi sebou.“

O poražení a pobití Žateckých od Mikuláše Chudého.

Itemcizojazyčný text téhož času Žatečtí vyjevše z města na brání, velikou škodu na svém lidu vzali, nebo Mikuláš řečený Chudý s měštany mostskými a chomutovskými i s tím se vším podkrajím k obecnému pokoji se zavázavše, shromáždili se a nepřátelsky na Žatecké udeřili a mnohé zranivše zjímali, a někteří s obou stran sou zbiti.

O ztečení předměstí Tachovského od Žižky.

Itemcizojazyčný text téhož léta ut supracizojazyčný text Žižka s množstvím Táborských po Hromnicích předměstí Tachovského města ztekl a je obdržal. Ale král Zikmund od měštan tachovských po listech napomenut jsa, aby jestli že nechce města ztratiti, aby tam spíše jim lid ze všech stran branný shromáždoval a se k obraně a k retování připravil. Ale Žižka rozptýlené tehdaž měl bratří a předměstí Tachovské, v němžto s svými ležal, od některých bylo ohněm zapáleno, a tu sou mu někteří koni s vozy shořeli. Pro kteroužto věc Žižka podlé jiných, aby sobě větší počet bratří shromáždil, Kladruby, Chotěšovy a Kraslíkův hrad několika tisíci bratřími osadiv, do Hradiště Tábora jest odjel. Ale král učiv, že Žižka z kraje Plzenského vytáhl, klášter Kladruby s svým lidem obehnal jest a praky, puškami udatně dobýval jest, kteřížto větší škody od zavřených trpěli nežli zavření od nich. Volali sou zajisté na každý den na vojsko: „Kde jest Antikrist, král kacířský? Kažte jemu jíti k šturmu, ať kláštera dobude!“ Protož když král tak pole s městy a se pány sebe přídržícími držal, Žižka poslal k Pražanům, aby jemu

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).