z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

že za pána a krále českého neměl by přijat býti. Potom na den svatého Jiří Táborští z Hradiště, shromáždivše panoše, zemany a lid obecný, rozdávání kalicha milujících množství veliké, kláštera Milévského řádu premonstratenského obořili a spálili. {Práčata.}marginální přípisek mladší rukou Opět týchž dní k nabádání kněží svých Táborští množství panoší a obecného lidu i žen, přídržících se rozdávání z kalicha, i také množství robat, kteréžto práčaty nazvali, jichžto den ode dne přibývalo, shromáždivše, mnoho divného, neslýchaného všemu Království českému činili jsou pohoršení, zvlášť v kraji Bechyňském a Plzeňském, kostely, kláštery, domy farářské vypalujíce a boříce, hrady, městečka i tvrze vybojujíce a pálíce. {Hrad Rábí.}marginální přípisek mladší rukou Mezi nimiž klášter Nepomuk vypálili sou, hradu Rábí dobyli sou, na kterémžto od duchovních i světských množství zboží, zlata, stříbra, kamení drahého i roucha, odění bylo složeno. {7 mnichů spáleno.}marginální přípisek mladší rukou Kteréžto kořisti, kromě peněz toliko, odění a koní, ven z hradu vynesše, na jednu hromadu skladše, Táborští spálili sou a sedm mnichův a kněží, kteréž na tom hradě zastihli, tu před hradem spálili sou. Ale syny pána toho hradu, řečeného Jana Krka, zjímali. Kteréžto Žižka hejtman, kterýžto byl nad obyčej smělý, statečný a udatný, k jehožto zřízení všecko vojsko kladeno bylo, jehožto lid sedlský, leč neoděný, s cepami, palicemi, s samostříly, s sudlicemi následovali a velmi rádi poslouchali, na svou práci vzal. Potom hrad zkazivše spálili. Těch všech zlých věcí Táborští kněží, s tělem Božím předcházejíce a lid navozujíce, aby to činili, pro kteréžto skutky nezřízené pan Čeněk převelmi těžce jest opovržen, i se všemi pány šlechtici a vladykami, litujíce, že kdy se v hrad Pražský bez vůle krále uherského uvázali.

O Hradeckých a Orebských, kteří sou se panem Krušinou ku pomoci Pražským přijeli a přitáhli.

V kraji Hradeckém u Třebechovic na jedné hůře, kterouž sou Oreb nazvali, kdež množství veliké lidu obecného skrze pana Hynka Krušinu z Kumburku a kněze Ambrože z Hradce jest sebráno, klášter převelmi tvrdý Hradiště blízko Valečova mocí sou obdrželi a statky, což v něm bylo, pobravše, spálili jsou. A do města Prahy Pražským ku pomoci v hojném množství, předcházejících je kněží jich s tělem Božím na den svatého Zikmunda vešli sou a od obce Pražské s procesí s tělem Pána Krista s mnohým lidem obojího pohlaví v potkání jim postih poctivě, vděčně sou přijali a u svatého Apolinářiše k obraně města proti Vyšehradským jsou položeni s opatřením hojně živnosti etc.cizojazyčný text

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).