z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

ohražené stavení proti hradu Pražskému po smrti krále Václava stavené zbořili na znamení toho, že se jemu poddávají moci a panování. A aby mnichův a jeptišek více nižádným způsobem netrápili, ale aby s nimi poctivě nakládali až do jeho příští. Tu přitom všecky úředníky krále Václava Českého i hradův purkrabí, přijímání z kalicha a Pražan se přídržíce, z úřadu ssadil. A protivníky pravdy a rúhače na jich místa ustavil jest. {Janek Sádlo z Miličína.}marginální přípisek mladší rukou Mezi nimižto Janek, řečený Sádlo z Miličína, někdy krále Václava milostník, odjinud z Kostelce, k rozkázání krále uherského Zikmunda s hradu Karlštejna, na němžto pokladové hojní od krále Václava byli složeni, kdežto císařské chovány byly svátosti, Zdeslavovi z Buřenic, řečenému Tluxa, též i s jiných hradův, kteréž v moci své držal, k rozkázání krále postoupil jest.

Které věci činěny jsou k rozkázání krále uherského z strany Pražan, aniž však jim to prospělo.

Léta Páně 1420. v pátek před Křtěním Páně od krále uherského z Brna Pražané se vrátivše, ihned řetězy z ulic s sloupy sebravše, na rathauz jsou donesli, i také ohrady, sruby i všecka stavení, bašty proti hradu Pražskému zdělané zrušeny jsou, ano se jim protivníci Němci smáli a radostí rukama tleskali, pravíce: {Již kacíři, husáci a viklefové zahynou.}marginální přípisek mladší rukou; * viklefové: Wikleffowe „Již kacíři, ti husáci a viklefové zahynou a konec vezmou!“ Pro kteroužto věc strach a bázeň na přídržící se pravdy přišel jest. Kanovníci, faráři i jiní kněží, mniši i světští, kteříž sou po smrti krále Václava pro strach Husařův z města byli utekli, s radostí sou se navrátili. Nebo provoláno bylo po městech královským a konšelským jménem, aby všickni i jeden každý, kteříž byli vyběhli, svobodně se navrátili, aby žádný více na kněží, zvláště na mnichy nesměl volati: „V sak, mniše, v sak!“ {V sak, mniše, v sak!}marginální přípisek mladší rukou Nebo to bylo v obyčej vešlo za krále Václava, že když mnich šel, ihned velicí i malí volali sou: „V sak, mniše, v sak!“

{Supra.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou O vmetání mistra Jana Chuodka s jinými kněžími do šachty na Horách Kutnách.

Itemcizojazyčný text v outerý po Křtění Páně, to jest dne 9. měsíce ledna v kurpění mistr Jan Chuodek, farář z Kouřima, s jinými kněžími, Jakubem, Linhartem, od Horských do šachty hluboké řečené Tábor uvržen jest. {Kněz Jan Chódek s jinými do šachty uvržen jest.}marginální přípisek mladší rukou; * Kněz: K. Vidi infra pag. 788.cizojazyčný text A týž mistr Jan napomínal Horské, aby z takových ukrutenství, kteréž proti věrným Kristovým milovníkům kalicha okazovali, a z jiných hříchův pokání činili, a pakli nebudou činiti, těžké pomsty od Boha aby na se čekali. Kteroužto po dvou letech nad sebou v skutku viděli sou, jakož o tom níže praveno bude. Té také noci mnozí světští pro přijímání z kalicha skrze Horský sou zahubeni a do šacht vmetáni.

O pěti městech a o kněžích Táborských, kterak sou lidi volali, aby šli do těch pěti měst frajankových.

{Multi propter communionem sub utraque Specie, à Kuttenbergensibus in metallaria missi et conjecti fuere.}cizojazyčný meziřádkový přípisek mladší rukou

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).