z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

přijímání z kalicha se přídržejícími shromážděni sou. A zavázali se slibem pod přísahou, přijímání obecného lidu z kalicha proti každému chtějícímu to rušiti, tupiti že chtí brániti, hájiti, statkův i hrdel svých nelitovati. Na to zápisy jisté učinili, přísahu také věrnosti od konšelův, kteří sou tu byli zůstali, že chtí podlé nich věrně k obraně státi pravdy. A čtyry hajtmany na Starém Městě a čtyry na Novém sobě zvolili a ustavili, jimžto klíče rathauzu a bran poručili a moc plnou všech věcí, kteréž by k rozmnožení spravedlivosti, aby opatrovali, řídili, působili, úplně jim poslušenství slíbivše. Jimžto čtyrydceti hajtmanů nižších Starého Města přidali sou a tolikéž Nového. A na ty všecky věci zápisy učinivše, pečetmi zjevnými obecnými potvrdivše, na svá obydlé navrátili sou se.

O vybojování městečka Vožice skrze Táborské a o zjímání tu mnohých.

Itemcizojazyčný text u Veliký pátek, to jest pátého dne měsíce dubna, Táborští z Hradiště Vožici s hřmotem, úprkem v noci dobyli sou a mnohé žoldnéře královské zjímali, a jiní na hrad utekli, mnohé také zbivše, městečko spálili sou. Tu koní i s kořistmi nabrali, vězně, do Hradiště se navrátili. A potom vězně před těmi nedávno své u Sudomíře zjímané do Hory dovedené vypravili sou.

O příměří pokojném mezi Pražany a Vyšehradskými a o dělání příkopův totiž k obraně pražské.

Itemcizojazyčný text v pondělí velikonoční a tak dále držíce a mezi sebou utvrdíce Pražští s Vyšehrady a Hradskými příměří znovu, i první příkopy veliké a hluboké mezi sebou, Vyšehradem a Botíčem až do jití Vltavy pro obranu města Vyšehradu vykopali sou. Kdežto všickni musili dělati, malí i velicí, panny i dítky, kteréž mohly choditi. Ano se jim Vyšehradští posmívali, říkajíce: „Nicť vám nespomůže, budete li se chtíti protiviti pánu vašemu dědičnému, králi Zikmundovi římskému a uherskému.“

O vybojování Sedlce blízko Ústí skrze Táborské a o kořistech mnohých tu pobraných.

{Táborští hejtmané čtyři. Jan Žižka.}marginální přípisek mladší rukou Těch dní velikonočních Táborští z Hradiště vyvolivše sobě čtyry hajtmany, k nimž by zření mohli jmíti, totiž Mikuláše z Husince, Jana Žižku jednookého, někdy čeledína krále Václava, o němž dole mnoho bude praveno, a Zbyňka z Buchova a Chvala z Řepic, ohradu nebo tvrz pevnou, Sedlec nazvanou, blízko Ústí rukou nepřátelskou jsou šturmem dobyli, ač tu kteříž na ní byli, statečně se bránili. A tu pana Oldřicha, pána Ústí, cepami sou umlátili, a nohy jemu usekavše, do ohně uvrhli, některé zbili,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).