z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Itemcizojazyčný text týchž časů kněží někteří Táborští nové příští Kristovo kázali sou lidu, v kterémžto příští všickni zlí a pravdy protivníci zahynouti by měli a býti vypleněni a dobří měli by toliko v pěti městech zachováni býti. Pro kteroužto příčinu města některá, v nichžto rozdávání kalicha svobodu měla, [v]text doplněný editorem žádné smlouvy ani v žádný mír s protivníky vjíti nechtěla, a zvláště plzenské město. {Kněží táborští bludy kázali.}marginální přípisek mladší rukou Kněží táborští v kraji Bechyňském i jinde mnoho bludného a víře křestanské odporného kázali jsou, falešně písma prorocká podlé svých hlav vlastních vykládajíce a svatých doktorův výklady křesťanské potupujíce, kázáními svými lid divně nuzdíce a napomínajíce, aby všickni i jeden každý, kteříž chtí hněvu Božího ujíti, kteříž podlé jich domnění ihned na všecken svět měl by přijíti, a zproštěni býti, z měst, hradův, vsí, městeček jako Lot z Sodomy do pěti měst k utíkání vybraných aby se stěhovali. {Plzeň, Žatec, Louny, Klatovy, Slaný.}marginální přípisek mladší rukou A těch měst tato sou jména: Plzeň, kterážto od nich Slunce jest nazváno, Žatec, Louny, Klatovy, Slanej. Nebo Bůh všemohoucí všecken svět kromě těch, kteříž by do těch měst utekli, chce zahladiti. A toho na potvrzení písma prorocká, však bludně a falešně rozumějíce, dovodili sou i také listy po Království českém, tu řeč znějící, rozpisovali, jichžto důvodům všetečným jakožto pravým mnozí z sprostných věříce podlé řeči apoštola, ale ne podlé umění, povolili sou, statky své i rodinu opustivše a někteří dědictví svá za peníze prodávajíc, k nim z krajin rozličných Království českého, Markrabství moravského s ženami a dětmi svými sou se stěhovali a peníze k kněžským nohám metali. Také sou z nich lakomcův ohavných a modlářův nadělali od té chvíle až podnes a svatokupcův i svatoprodavačův.

Kterak někteří páni s Žižkou do města Plzně vešli jsou a protivníky pravdy Boží, bojovavše, je vyhnali sou.

Ty věci když sou se dály, jakož již povědíno jest, do města Plzně množství milovníci kalicha, zvláště pan Břeněk z Švihova, pan Valkoun z Adlar a Jan Žižka, čeledín krále Václava, s jistými svými následovníky z Prahy se brali a v městě Plzni protivníci pravdy proti královně Žofce a jiným pánům zavřeli, příměří žádného s žádnými nepřátely Božími a jeho zákona nechtějíce míti. {Kněz Václav Koranda.}marginální přípisek mladší rukou; * Kněz: K. A protož z navedení kněží, zvlášť Václava Korandy, kláštery města, kostelové, dvorové městu příležící jsou bořeni a kaženi. {Bohuslav z Švamberka.}marginální přípisek mladší rukou; * : Sswambergka Ale pan Bohuslav Švamberk je bojem dne některého podstoupiti chtěv, s pole s svými jest sehnán. Protož královna Žofka a páni šlechtici i královští úředlníci lid nemalý k obležení Plzně poslali sou. A tak s těmi, kteří sou okolo nich leželi a kteří na vartách bývali, spolu často bojujíce, vespolek rukou i noh sou se zbavovali etc.cizojazyčný text

Kterak král Zikmund přikázal, aby všickni páni šlechtici protivili se obcím přijímajícím pod obojí způsobou.

Itemcizojazyčný text týchž dní král uherský listy své po všem království rozeslal

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).