z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

šest znamenitějších zachovavše, kterýmžto aby jeden z nich, kterýž by chtěl život zachovati, rozkázali sou, aby je stínal. A tak z nich jeden, řečený Pinta, pět svých sťal jest a se Táborským přitovaryšil jest. Na té tvrzi mnohá zboží od soused okolních na zlatě, stříbře, monstrancí, kalichův i také roucha drahého pro zachování bylo složeno. Kteréžto všecky věci Táborští vynešené na jednu hromadu skladše ohněm spálili a tvrz zbořili a vypálili.

Kterak pan Čeněk, purkrabie hradu Pražského, vyhnal protivníky kalicha s hradu Pražského a se městu Pražskému přitovaryšil.

{Pan Čeněk z Vartenberka, nejvyšší purkrabie hradu Pražského, k Pražanům se připojil.}marginální přípisek mladší rukou; * Vartenberka: Wartenbergkapurkrabie: purgkrabiě Itemcizojazyčný text v středu po svatém Tiburcí, dne 17. měsíce dubna, pan Čeněk z Vatmberka, hradu Pražského nejvyžší purkrabie, od krále uherského z Vratislavě navrátiv se, poznav, že by král přijímání kalicha chtěl v nic obrátiti, vyhnav všecky protivníky kalicha duchovní i světské, urozené i prostý, ženy, panny, dítky z města Pražského na hrad poběhlé s svými statky, hrad svými jest vosadil a sám se s městem Pražským spojil pro obhajování pravdy. Němci pak do Hory a do jiných měst sousedských se stěhovali, statky své na hradě zůstavivše. Ženy pak jich na každý den sedíce před hradem, plakaly víc zlata, stříbra, peněz, klenotů a jiného statku na hradě jim zavřeného nežli svých hříchův (tuť by se s ním strojili), ustavičně za navrácení statkův svých prosíce. Jimžto lidé pod obojí způsobou se posmívali, neb sou oni sami prvé čekali, žádali Čechův zahynutí, a proto se byli na hrad vystěhovali.

Obležení hradu Vyšehradského od Pražan převelmi silně.

Itemcizojazyčný text téhož dne obec Pražská hrad Vyšehrad oblehla se všech stran a v krátkém času byla by hrad obdržela, kdyby bojíce se zrady od něho byli neodehnali, proto že královští na Vyšehradě jsouce, v své potravě nedostatek měli. Ale téhož dne, když jim z pole ztrhli obec, nazejtří ihned loupeže veliký učinivše, Vyšehradští silněji se ohradili a škody mnohé na statcích i na hrdlech jim činili jsou.

O dobytí a zkažení kláštera Milévska od Táborských mocnou rukou a také o odpírání pánův šlechticův i Pražan, aby král Zikmund za pána země nebyl přijat.

Itemcizojazyčný text týchž dní pan Čeněk listy žalobné po Království českém a po jiných královstvích a knížetstvích okolo příležejících se panem Oldřichem z Rožmberka a pod pražskými pečetmi psal proti králi uherskému Zikmundovi, rozličné pře a příčiny pokládajíce,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).