z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Itemcizojazyčný text když páni urození i panoše země Moravské, kteříž se pravdy přídrželi, čtyr artikulův se odpřisáhli kromě toliko dvou pánův Haška z Ostroha a pana Václava, syna pana Petra z Strážnice, král Zikmund se pány té země s množstvím lidu 60 tisícův jízdného a pěšího lidu do Jihlavy přijeti tvář svou obrátil, aby opět Horu skrze zradu ztekl. To slyševši vojsko pražské, kteréž tehdaž v Čáslavi a u Hory leželo, požívaje zdravé rady znamenalo, že pro malost lidu svého nemohlo by odolati tak veliké moci. {25 Nov.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou Pro kteroužto věc města osadivše, skrze Hradec Králový na den svaté Kateřiny do Prahy navrátili sou se. A ihned konšelé vyslavše posly a listy k Žižkovi a bratřím Táborským i ke všem jiným městům a sedlákům (Ó věrní cepníci, naspoř vás Pán Bůh!), kteříž se pravdy Boží přídrželi, poslali, rozeslali, aby k potkání s králem kacířským do Prahy přijíti a přijeti nemeškali, jestli že milují víru a čest a svobodu zákona Božího a k tomu hrdla svá s statky svými.

Tuto bratr Žižka do Prahy přijat s velikou poctivostí a slavností.

{1 Dec.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {Žižka jako kníže zeně od Pražanů poctivě přijat.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text když sou běžali do rozličných krajin České země poslové, první den měsíce prosince bratr Žižka, ačkoli slepý na obě oči, s svými bratřími a sestrami, vozy, jezdci, pěšími, kněžími podlé obyčeje jich svátost velebnou těla Pána Krista nesoucími do města Pražského s zvoněním na rathauze, v kostelích u veliké zvony, a v potkání jim kněžím a lidu obecného obojího pohlaví též s velebnou svátostí vyšlo, jako kníže země poctivě jest přijat a špíží hojnou opatřen, aby věrně stál podlé Pražských ukrutného krále z země k vyhnání. {8. Dec.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou Kterýžto bratr Jan Žižka o mnohé věci rokuje, se všemi svými, s Pražskými, na den Početí Matky Boží Panny Marie s svými k Hoře táhl jest. Jehož dne druhého Pražané s svým lidem následovali sou.

O příjezdu bratra Žižky do Hory.

Horští bratra Žižky čijíce příjezd, proti němu vyjeli sou jezdecky, činíce se zevnitř, že by jim byla vděčna Táborských příjezda, jemužto vnitř repcíc v srdci utrhali, a ne nadarmo, nebo sou věděli táborský lid neskrocený, k vzetí hotový, k zabití silný a kněží jich řádu žádného v službách mše svaté nezachovávající.

O sloužení mše Táborským obyčejem jich kněží.

{Jakým spůsobem Táborští mši sloužili.}marginální přípisek mladší rukou; * Táborští: Th- Protož přihodilo se, že nazajtří kněží táborští do kostela svatého Jana vešli sou a obyčejem svým mše působili, k nimžto se mnoho lidu Horského sešlo, dívati se žádajíce. A když sou viděli jednoho ze všech kněží beze vší přípravy kostelní, v vlastním oděvu, žádného obyčejného řádu kněžského nezachovávajíce, mše sloužiti, ale toliko hlavu k zemi skloniti a zadek zdvihnouti na malitký čas, jako by mohl Otčenáš zříkati,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).