z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

{25 dubna}marginální přípisek mladší rukou; * dubna: dub. A když se to tak dálo, na den svatého Marka Evangelisty, jenž bylo v pátek, vyšli Horníci proti Pražanům k Sedlci klášteru s kněžími a s množstvím lidu obojího pohlaví s velebnou svátostí těla Kristova předcházející. A když sou se k Pražanům přiblížili, poklekli sou na kolena a jeden za všecky jim od Boha a od Pražan prosil jest milosti. A kněz Jan učiniv napomenutí mnohé zlé, kteréž sou proti Pražanům učinili a proti přídržícím se zákona, jim od Boha a od Pražských zvěstoval, jakož bylo smluveno. {Te Deum laudamus}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {zpíváno od obojích.}marginální přípisek mladší rukou A učinivše veliký pláč s obojí strany, ihned hlasu k nebi pozdvihli, Tě, Boha, chválíme zpívajíce, Pražané jeden verš a Horští druhý. A tak s radostí s Pražany s některými navrátili sou se do Hory. Kteřížto uvázavše se město a řád hor způsobivše, obrátili vojsko k Žlebům hradu, a ten obdrževše poručili Zmrzlíkovi. Potom k Lichmburku, v kterýž se Krušina uvázal. Potom obrátili vojsko k Chrudimi, aby mohli města dobyti. Ale Horští všemi silami stáli o pana Petra z Svojšína Zmrzlíka na Orlíku, hormistra někdy krále Václava, aby jeho Pražané na ten úřad jako milostivého dobrého ustavili, proto že Horníci jemu přejíce pilněji dělati budou a z Hory neodejdou. I povolili Pražané žádostem Horníkův a proň poslali sou. Kterýž prozbami přemožen jsa, vsedl na kůň, jel jestdo Hory a Chrudimě, a přijav úřad, do Hory se navrátil a tak milostivě, příznivě je zpravoval. Však na tom dosti nebylo. {Mnozí Horníci přijímání pod obojí povoliti nechtěvše, preč odjeli.}marginální přípisek mladší rukou; * přijímání: Přigjmáni Horníci mnozí s havéři žádným obyčejem zákonu Božímu a přijímání pod obojím způsobem povoliti nechtěvše, obtíživše zbožím vozy, odjeli sou. Kteřížto jako ze všeho na cestách zloupeni a někteří s obřezanými nosy navrátili se. Ale že mor a šelma u Hory byla jest, pan Petr předpověděný, přítel kněžstva a žákovstva a milovník zákona Božího, do Prahy přijev téhož léta ut supracizojazyčný text, druhý den po Vzetí Matky Boží na nebe od hlízy na hrdle den svůj zavřel a v kostele svatého Michala na Starém Městě pochován jest, jehožto duše v naději Boží s věrnými v lůně Abrahamově šťastně odpočívá.

O městě Chrudimi.

Itemcizojazyčný text téhož léta, ut supracizojazyčný text, opanovavše Horu, Pražští táhli sou k Chrudimi, Žižky s Táborskými na poli čekajíce. Kteřížto druhý den po svatém Marku před svatým Vitališem mnoho kostelův na té cestě spálivše, rokovali sou s panem Janem Městeckým, hajtmanem na Chrudimi, aby bez prolévání krve dal město v ruce Pražských. A když bez skonání rozešli se, na den svatého Vitališe vojsko pražské město vůkol osuli sou, přiblíživše se až na příkopy. Tomu porozuměv

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).