z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Předpověděným zajisté bludným a pohoršitedlným naučením mnohých srdce netoliko samých Táborských, ale i Pražských byla nakažena, a zvláště sestry bojovné, kteréžto bekyně nazvány jsou vobecně. Ti tak nakažení, zavrhše všeliké umění, pokoru i trpělivosti ovšem zapomenuvše, ne jako lidé rozumy majíce, ale jako hovada nesmyslná a psi vzteklí a řvoucí lvové, úprkem oboříce se na všecky, kteří sou svrchu psaným důvodům nechtí povoliti, loupežem, ohněm, rozličnými mukami, tak že slavné někdy Království české dáno jest všem národům v divadlo a přísloví věčné. Nebo nikda prvé předtím oko nevídalo, ucho neslýchalo ani v srdce nevstoupilo, kteraké a jaké po předřečených hanebných a bludných uměních a učeních staly a dály se skrze vobyvatele lidu českého, kteříž se pravili o vysvobození zákona proti všem sluhám Antikristovým odění vzíti. A tak všickni jiní nepovolující nebo jich předpověděnému šálenému učení učiniti protivníky mnohými obyčeji trápili, protivíce se tomu, chudé loupíce, poddané bídně a nemilosrdně trápíce, ani kněžím, ani mnichům, ani bosákům, ani kostelníkům, ani domům neodpouštějíce, ale všecky, zavrhše bázeň Boží, kteréž ruka Táborských mohla dosáhnouti, roztrhovali, bořili, pálili a v nic obracovali. A není péra, aby tolik skutkův bezzákonníkuv ohyzdných mohlo vypsati. Tak se rozmohli nepřátelé proti lidu zvolenému křesťanskému ukrutností, vohněm, mečem, cepami, jako Neronovi služebníci mučíce, hubíce, vokolo měst, městeček, vsí, hradův, tvrzí spolu s obyvateli oheň spálil jest. Král Zikmund, zjevný pravdy nepřítel a protivník s jedné, Táborští s druhé strany ukrutnými ohni ušlechtilou zemi plodnou jako vniveč obrátili sou, netoliko kláštery, ale lidi obecné i duchovní nelidsky pálili.

O dobytí města Prachatic od Táborských a o spálení lidí a zmordování hrozném.

{Prachatice město nejprv dobyto od Táborských.}marginální přípisek mladší rukou; * dobyto: dobito {Infr.}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {240.}marginální přípisek mladší rukou Prachatice, město na mezech bavorských, šturmem dobyvše, Táborských krvavá ruka 135 cepami a železem jako vepře po ulicech ukrutně zhubila jest lidí a 75 v zákřištie kostelní zavřevše, sudy a slamou obkladše, beze všeho milosrdenství spálili. To jim nic neprospělo, že klekajíce na kolena, zpínajíc ruce k nebi a pozdvihujíc srdečně prosili, aby bídným ku pokání času přáli, a že chtí všecko učiniti, cožkolivěk jim rozkáží. A též učinili v Bystřici.

Vodňany také město vidělo své věrné kněží, kteříž sou pod obojí způsobou lid posvátně krmili, do hořící vápenice vmetány býti jako od katův.

Říčany také hrádek dobyvše, 11 kněží tam zjímavše, kteříž sou slibovali Táborským víru přijíti, v jistbě jednoho

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).