z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

na tom zůstali, aby toliko dva z konšelův a dva z obce ne s plnou mocí, ale toliko na vyslyšení řeči panské ne do Brodu, ale do Kolína přijeti uložili, a pánům místo u Hory ukázáno jest. I stalo se, když sou u Hory Pražané se pány se sjeli, od obce plné moci nemajíce, nižádné pomluvy páni s nimi nečinili, ale pana Oldřicha z Hradce Jindřichova řečeného Vavák s jinými mnohými rytířstvem do Prahy poslali sou, napomínajíc Pražan, aby některé s plnou jich mocí poslali, aby obec panská a rytířská nebyla roztržena. {Kněžím nesluší v světské věci a ouřady se plésti.}marginální přípisek mladší rukou A kněze Jana pan Oldřich a pan Sádlo mnohými obyčeji trestali, že kněžím nesluší v světské úřady a věci se plésti, poněvadž ste tomu prvé odporně kázali. A učinivše spolu mnohou pomluvu, do Hory s Pražany se navrátili, vzavše s sebou mistra Jana Příbrama a mistra Prokopa z Plzně. A když více než dvě neděli spolu na každý den se scházeli, na ničemž na jiném nezůstali, aby páni své poselství k velikému vývodovi Vitoltovi poslali, že jeho za pána a za krále přijímají, prosíce, aby nemeškal Království českému se přiblížiti. Kterýžto přijev království zprávu tak roztrženého, přijíti místo sebe zůstavil Zikmunda, vývodu litvanského, kterýž poctivě potom přijat jest. A pro tu věc Martin, papež pátý, na něho klatbu jest vydal.

Druhé zůstali, aby 18. dne měsíce srpna páni, rytíři, panoše i Pražané s jinými městy se vší mocí do Brodu Českého se sjeli a odtud, kam by pánům Pražanům zdálo se vojsko obrátiti, tam aby jim pomohli.

Třetí, aby pana Oldřicha řečeného Vavák za mincmajstra učinili, aby on peníze zbíraje, kteréž by od hor přicházely, pro obecné dobré choval.

{Hlíza šelmová.}marginální přípisek mladší rukou To když se dokonalo dne 4. měsíce září, navrátili se na svá obydlé, pana Oldřicha při Horách zůstavivše, kterýžto pán hlízou šelmovou dříve tři neděle jsa raněn, umřel jest. I mnozí jiní urození nakaženi jsouc, zemřeli sou.

O mistru Příbramovi.

{Mistr Příbram z rady vystrčen.}marginální přípisek mladší rukou; * Mistr: M.rady: Raddy Ale mistr Jan Příbram se pány byl na roku, některým z obce Pražské učiněn jest v nenávist a z jich rady jest odehnán a vystrčen.

O hajtmaních chomutovských a kadanských.

Itemcizojazyčný text mezi ochtábem blahoslavené Panny Marie hajtmané chomutovští a kadanští, kterážto města Pražané byli dobyli, pro vojsko míšenské v tom kraji ležících, nečekajíce pomoci od Pražan, zdi městské na několiko zbořivše, domy některé zapálivše, do Žatče a do měst bližších a na jiné ohrady se přestěhovali k veliké škodě své a Pražanům k hanbě.

Míšňaři Němci s některými Čechy se spojili.

Itemcizojazyčný text Němci Míšenští s některými Čechy se spojenými

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).