z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Ale ženy strach z sebe složivše, mužské srdce přijaly a nižádným obyčejem narůzno se rozděliti nechtěly. Protož konšelé porozuměvše, že by proti nim nic nemohli učiniti, listu, kterýž před nimi čten byl, požádali sou, aby před nimi položen byl, aniž toho na nich nemohli jmíti. Pro kteroužto věc z rathauzu sešli a ženy jako za dvě hodině na rathauze v světnici zavřeli a po dvou hodinách svobodně odjíti dopustili sou. Protož to ženské ohlášení starším obce velmi se líbilo, kteřížto také v shromáždění obce potom učiněném, když opět týž list jedna panna četla, neodmlouvali sou proti tomu.

Konrád, arcibiskup pražský, vyzdvihl sněm kněžský obecní v jeho arcibiskupství z Čech i z Moravy, přátelské i nepřátelské.

Itemcizojazyčný text téhož léta na den svatého Prokopa počat jest sněm kněžský na Starém Městě v domu koleje učení Karlovy, a že Konrád arcibiskup, tehdaž v Roudnici jsa, přijeti nemohl, vymlouvaje se svou nemocí, dvěma mistrům i jáhnům, totiž mistru Prokopovi z Plzně a mistru Příbramovi svou moc jako svým náměstkům poručil jest, aby oni přijmouce k sobě, které by se hodné viděli, způsobili a zřídili a jednali ty věci, kteréž by byly pokoje, spasení a jednoty všeho kněžstva. {Byl takový poběhlec, že jsa mnichem, od bludův papežských odstoupil a k pravdě Boží přistoupil a osvícenější při pravdě Boží byl nežli všickni mistři pražští.}marginální přípisek mladší rukou; * Boží: Bóžínejisté čtení Protož ti mistři mistra Jakúbka z Stříbra, bakaláře Písma svatého, kazatele z Betléma, a Jana kněze, kterýž tehdaž všecko město zpravoval, sobě ku pomoci vyvolili, ačkoli kněze Jana obec kněžská poběhlce nazývala, nechtíci nad sebou míti žádného zlé pověsti. A když sou nic neprospěli, ti čtyři shromážděné kněžstvo v koleji na čtyry strany sou rozdělili, jedna strana Pražských, druhá Hradeckých, třetí Žateckých a čtvrtá Táborských, a ze všech krajin přišli, každé straně místo zvláštní okázali jsou. A když sou to zřídili, podali sou několik artikulův na ně, aby dali na ně rozvážíc odpověd. A když povolení některých artikulův nebylo, však že větší strana povolení dala, mistr Příbram v pondělí po svatém Prokopu vstoupiv na stolici, kdež se lekcí čtou svatého Písma, kdež všecko kněžstvo bylo shromážděno i někteří z urozených při tom byli, pan Jindřich z Rožmberka, pan Viktorin Boček, i z obojího města někteří i panoše, dole psané artikule vypravoval jest a prvé tázal se na každý artikul, ač by povolení dali. A když všecky jiné strany artikule chválily, sama strana Táborských ďáblem

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).