z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

více nežli proti přestupníkům zákona přikázání Božích.

Opět proti kněžím pražským, ještě sou se ve všem neodřekli v cele konstantinského a císařského obdarování v ruce světských pánův.“

Biskup Táborský Mikuláš bakalář řekl.

A když sou se ty věci předpověděné dály a oznámeny jsou, Mikuláš, biskup Táborských, bakalář řekl: „Hle, jakož jste slyšeli, jsou písma pevná a důvodové nepohnutedlní, proti nimž mistři, ačkoli sme dávno žádali, ještě žádného písma neukázali stálého!“ {Mistr Jacobellus mírnou odpověd dává.}marginální přípisek mladší rukou; * Mistr: M. A ihned mistr Jakoubek, Písma svatého bakalář a kazatel v Betlémě, na lavici vstoupiv, v ruce sextern drže, z něhožto četl dlouhou řeč, kteroužto já krátkými slovy zavru. Nejprvé položil rozdíl, že některé věci jsou v církvi Boží, kteréž jsou z bytu a podstaty víry k spasení, jako slova posvěcování právě nad chlebem a vínem říkati, a některé jsou z případností, jako sloužiti v ornátě. Prvních věcí žádný člověk nemá aniž může jich změniti, ale druhé, totiž případné, mohou změněny býti místem, časem a v nouzi poslední a potřebě mohou opuštěny býti jako v ornátě sloužiti etccizojazyčný text. Prvotně hříšníkův posvěcovati slovem Božím, aby mu uvěřili a tak obžili, a tepruv živý pokrm posvátný má dán býti. Však proto nemají opuštěny býti, když místem a časem mohou jmíny býti i zachovány. A tak má rozumíno býti o všech lidských svatých otcův ustanoveních, kteréž nejsou proti zákonu Božímu ani ku překážce jeho, ale více sou pomocny, některé věci duchovní znamenajíce. Protož jestli že bratří táborští chtějí Pána Krista při posvěcování jeho svaté večeře následovati, tehda to toliko mají činiti večer po večeři, umyjíc prvé těm nohy, kteříž chtějí přijímati. A když ty věci a mnohem více mluvil před množstvím shromážděným, dal jest sextern v ruce pana Oldřicha z Hradce Jindřichova, aby schoval a vzal též z rukou Táborských, mají li tomu odporná písma, ulože jim jistý rok, aby i z těch písem poznati mohli v řeči běžící pravdu. A když se ty věci skonaly, rok rozšel se.

O pomoci Pražských, kterou sou učinili Bočkovi mladému k odolání králi Zikmundovi.

{Supra}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {240. Bratří Orebští.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text léta Božího 1420 běžícího, 17. dne měsíce prosince, Pražané ku prozbě mladého pána Bočka svůj lid z Prahy poslali jízdný a pěší i s vozy, aby s bratřími Orebskými v kraji Hradeckém se sjedouc, odpírali králi, kterýžto Bočkovi

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).