z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

na obou koncích ostrova z vazby dříví podobenství mostu, po němž každý mohl jíti od kláštera Slovan jda až na vostrov a ostatek po vodě Vltavě až do Podolu pod Vyšehradem, a odtud až k svatému Pankrácí vykopavše příkopy, tak že jako sítím Vyšehrad obklíčivše, všecky k němu přístupy, cesty, stezky ohradili sou, aby žádný bezpečný přístup nebyl k němu ani z něho.

O úmluvě a pokojném slyšení, kteréhož žádali na králi Čechové čtyr artikulův, a o sstoupení hradu Vyšehradského, kterýžto odmlouval a mrzce jim lál jest.

Itemcizojazyčný text téhož času Mikuláš z Husi ve 40 koních z strany Táborských přijel Pražanům ku pomoci, jemužto ostrov předpověděný pod Vyšehradem k ostraze poručili sou.

Itemcizojazyčný text opět týchž časův Hradečtí, zemanův a panoše spolu se obec sjevše, na tom sou zůstali, aby mezi králem a Pražany prostředkem se vložili, aby království tak hanebně a mrzce nebylo hubeno. A vybravše z sebe muže opatrné, rytířské a panoše, kteřížto i krále i Pražany, pilně pracujíce, navštívili sou, žádajíce na králi, aby dal Pražským dávno žádané na 4 artikule slyšení bezpečné a pokojné. Kteréžto slyšení božské i všemu království prospěšné, užitečné dáti odepřel a zbraňoval se, leč by prvé Pražané s pole strhli, jímžto sou Vyšehrad oblehli. A když sou se poslové a ubrmanové obce Hradecké do Prahy přijeli a úmysl králův pověděli obci, že tento úmysl králův jest, nižádným obyčejem nebude proměněn. Protož rozmyslivše se a s povolením obce Pražské posla vlastního s listem k králi do Berouna poslali. Kterýžto list tento rozum v sobě zavíral, že Pražané na tom konečně ostali, aby on král dopustil bezpečného a pokojného slyšení, a mezitím Hradečtí v osobě obce Vyšehradské k věrné ruce sobě hrad Vyšehradský aby držali a přijali. A jestli že by v tom slyšení, v němž by mistři pražští, s stranou sobě odpornou písmy pevnými se hádajíce, právi zůstali, tak že by nalezeno bylo skrze moudré a opatrné lidi, jimž by hodně mohlo věřeno býti, že pražští mistři v svých čtyřech artikulích pravdu mají, od toho času aby král jich rozdáváním a obyčeji nebo v plně těch artikulův nečinil jim překážky, ale aby pomocen byl, bránil a hájil, a to též k držení dobře aby utvrdil listy. Tehda bude moci vzíti Vyšehrad zase v svou moc a v vládnutí. A pakli by strana odporná jasnější a stálejší proti předpověděným artikulům písma mohli provésti a přivésti, od toho času mistři s Pražskými mají a povinni budou svých artikulův ustoupiti i svého učení a držeti s králem cestu pravdy. A když ty věci a mnohem větší jiné o pokoj a smlouvu napomínání posel

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).