z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

kteréž od kostela až k předpověděné hoře ztahovalo se okršlkem, nezavíráše, že sotva byla čtvrtá částka okršlku od okrouhlého. Duhy ukázání jest znamení hradu Vyšehradského v krátkém času dosažení, jakož i stalo se jest. O tom níže bude praveno. Nebo na tom roku z vůle Boží s obou stranou jest svoleno, jestli že by král nedal jim retunku před 15. hodinou v pátek, jenž měl býti den Všech svatých, tehda vladaři toho hradu pode ctí a pod hodnou věrou Pražským z Vyšehradu sstoupili. Na kteroužto smlouvu list od nich byl učiněn v tato slova:

{List Vyšehradských.}marginální přípisek mladší rukou; * List: Lyſt My Jan Bozkovec seděním v Brandejse, hajtman, a my a. b. c. d. etc.cizojazyčný text i všecka obec rytířská i všelikteraká jiná na Vyšehradě v této míře obležená vyznáváme tímto listem všem, kdož jej uzří neb čtouce slyšeti budou, že sme takovou úmluvu učinili a mocí listu tohoto činíme s urozenými pány Hynkem Krušinou z Lichtemburka, s Viktorínem z Kunstátu odjinud z Poděbrad, Hynkem z Kolštajna odjinud z Valdštajna, Prokopem z Ústí, Janem z Lichtemburka a slovutným panoší Mikulášem z Husi a opatrnými purkmistry a konšely i obcemi Velikého i Nového Města pražských i se vší obcí rytířskou i jinou všelikerou, kteráž ležela a leží před Vyšehradem a před námi neb kdežkoli okolo Vyšehradu nás dobývajíc, že nebylo li by do čtvrtka nejprv příštího ten celý den rytířskou mocí zřetedlně spomoženo špíží podáním hojným neb retováním, toho za retunk nepočítajíc, ač by nám co málo do 20 neb 30 měchův špíže bylo podáno, tehdy my, Jan Bozkovec, a my a. b. c. d. etc.cizojazyčný text i jiní všichni svrchu psaní slíbili sme a slibujeme dobrou věrou křesťanskou pod ztracením víry i cti naší beze vší zlé lsti i všech jiných výmluv a dovtipův ihned v pátek nazajtří v hodinu 15. na počátku beze vší nesnáze a odporu všelikého hradu Vyšehradu, na kterémž sme obleženi, panu Hynkovi Krušinovi a jiným pánům a obcem svrchu psaným mocně postoupiti a v jich moc dáti se všemi puškami, prachem i vší střelbou kromě ručnic našich vlastních. A v té víře křesťanské příměří s nimi se všemi slibujem naší dobrou věrou držeti, z našich příkopův nevycházeti do té hodiny 15. svrchu psané, leč by král Zikmund na ně svou mocí přitrhl. Tehdy bychom jemu mínili z druhé strany pomocni býti. {Závazek velký.}marginální přípisek mladší rukou Pakli bychom toho neučinili a jim toho hradu, na němž obleženi sme, v tu hodinu nepostoupili, tehdy tímto listem sami se cti i víry naší odsuzujem a odvoláváme a chcem, aby nám i každému z nás navěky nebylo věřeno od žádného, než abychom jmíni byli za takové, kteří cti ani víry nemají.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).