z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

když bychme všickni a neb někteří z nás od těch úředníkův neb zprávcí napomenuti byli ku pomoci a obraně země nebo jiné krajiny, tehdy jim slibujem osobně se vší svou mocí vzhůru býti a tu, kdež nám se káží postaviti, jich rozkázání naplniti. A tím každý z nás povinen jest, leč by která hodná příčina překážela, kteráž by od těch vladařův přijata neb poznána byla, ale vždy moc naše, kteráž má moc od nás jmína býti, aby vyslána a vypravena byla. Také jest znamenitě svoleno, že ač by kdo nechtěl k této úmluvě a artikulům spasitedlným svrchu psaným přistoupiti, ten k tomu má připraven býti podlé nálezu svrchu psaných vladařův. A nebo že by některý z nich se obcím nelíbil, tehdy táž obec, kteréž jest ten vladař, bude moci na jeho místo jiného hodného voliti a postaviti. Také tíž úředníci svrchu psaní mají ve všech nesnadných věcech, kterýchž by sami rozděliti a uhoditi nemohli podlé zákona Božího a neb neuměli, dvou duchovních mistra Jana Příbrama mezi sebe povolati a jich dobrou a řádnou zprávu slyšeti a každému řád a spravedlivost učiniti. Dále jest to přičiněno, aby vladaři a zprávce moc svrchu psanou od nás jim společně danou toliko do svatého Václava nyní nejblíž příštího aby měli, a nic dále, leč bychom v tom času s Pánem Bohem krále došli. Tehdy každý stav svrchu psaný při svých řádích a svobodách má zůstati, tak aby čtyři artikulové svrchu psaní byli od každého stavu zachováni, a leč by na tom všech nás znova zvláštní a jednostajné svolení bylo od obcí svrchu psaných. Slibujíce všichni všecky kusy v úmluvě svrchu psané položené i každý z nich vésti i držeti a skutečně zachovati úplně a docela pod ztracením cti a víry naší, kteréž se tímto listem beze všeho nás vyznání odsuzujem, aby zboží i statkové naši na obecné dobré připadli, jako by v zemských dckách byly zapsány a pod věčným vypověděním z Království českého, jestli že bychom na čem, čehož Bože nedej, který kus přestoupili svrchu psaný a toho opraviti vedlé nálezův svrchu psaných nechtěli a to na nás očitě hodným a řádným nálezem a nebo svědomím bylo dokázáno a světle dolíčeno. Tomu všemu etc.cizojazyčný text

{Krále Zikmunda poslové na sněm přijeli.}marginální přípisek mladší rukou; * Zikmunda: Zygk- Itemcizojazyčný text na ten již řečený panský a městský sněm přijeli sou Aleš Holický a Půta z Častolovic, páni Království českého, krále Zikmunda poslové, kteříž s nesnází slyšení obdrželi, a učinivše předmluvu listu, jehož přípis stojí v tato slova:

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).