z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

potvrdili listem pánův českých v tato slova:

{Bouře v klid a svornost uvésti dobrá věc jest.}marginální přípisek mladší rukou; * uvésti: vweſtijest: gt My Oldřich Rozmberský etc.cizojazyčný text vyznáváme tímto listem etc.cizojazyčný text, že znamenavše mnohé a rozličné veliké nesnáze, bouře, záhuby, pálení, násilé i jiné neřády rozbrojené v Království našem českém vzniklé pro nesvornost vůle, rozumu i žádosti ku pravdám světlým Písmem svatým ohlášeným, žádajíce vší naší pilností a jakožto dlužni sme ty neřády v řád a ty bouře v klid a svornost uvésti a tady obecné dobré téhož království napraviti a upevniti, učinivše a svolavše sněm obecný všickni vespolek za jeden člověk na tom sněmu se ustanovivše, [v]text doplněný editorem takúto smlouvu a v jednotu vnikli a vstoupili jsme a mocí tohoto listu vnikujem a vstupujem. Nejprv abychme těchto pravd božských vdole psaných svornou myslí a vší snažností hájili a bránili proti každému člověku, jenž by nám na nich anebo na které z nich kterýmkolivěk obyčejem je překaziti a škoditi mínil, od nich nás mocí tisknouti chtěl, a je sami osobně s svými poddanými držeti a skutečně vésti, leč bychom lépe Písmem svatým zpraveni byli, kterémuž by písmu mistři pražští a kněží odolati Písmem svatým nikoli nemohli, kterýchžto pravd rozum těmito slovy takto položen jest a oznámen:

{Supra}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {219, 223. Artikulové na sněmu zavřeni.}marginální přípisek mladší rukou; * Artikulové: -y-zavřeni: -ij Nejprvé aby slovo Boží po Království českém a Markrabství moravském svobodně bez překážky od kněží křesťanských bylo zvěstováno a kázáno.

Druhé aby velebná svátost těla a krve Pána Ježíše Krista pod dvěma způsobama chleba a vína všem věrným křestanům, starým i mladým, svobodně byla rozdávána podlé Pána Krista ustavení a přikázání.

Třetí že mnozí kněží a mniši světským řádem panují nad velikým zbožím tělesným proti Kristovu přikázání, na překážku svému kněžskému ouřadu jest a k veliké škodě stavu světského, aby takovým kněžím toho neřádného panování odjato a staveno bylo a podlé Čtení svatého nám příkladně živi byli a navedeni byli k stavu Kristovu a apoštolskému.

Čtvrté aby všichni hříchové zjevní a smrtedlní a jiní neřádové zákonu Božímu odporní řádem a rozumně od těch, kteřížto úřad k tomu mají, v každém stavu byli stavováni a kaženi a zlá i křivá pověst o těch zemiech, totiž české a moravské, aby očištěna byla, tak aby se obecné dobré království i markrabství jazyku jich dálo.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).