z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

a Puškovi, pánům urozeným, veliké škody činil pálením a statkův bráním. Aniž na tom dosti majíce Uhři, ale i panny, ženy nestydatě poškvrňovali sou. A když Pražští až k Brandejsu přitáhli a Brandejs se jim s některými tvrzemi poddal, zima veliká se rozmohla, tak že tehdaž s bratřími Orebskými nemohli se sjeti. Pro kteroužto věc navrátili sou se v pondělí po svatém Tomáši do Prahy.

Poselství učiněné [k]text doplněný editorem[2950]Goll králi polskému, aby se uvázal v Království české proti Zikmundovi.

Téhož léta na den Narození Pána Krista hodinu na noc třetí pan Hynek z Kolštajna, Hlas rytíř, Šimon, konšel z Starého Města, od Bílého lva a jiní s ním světští i také Jan řečený Kardinál a mistr Petr Engliš, duchovní mistři umění pražského, cestu k králi polskému z strany všech zákona Božího bránících přijali sou pro obranu zákona Božího, aby přijal korunu Království českého.

O dobytí Nového hradu blízko Prahy u Kundratic a jeho konečném zkažení.

{Nový hrad.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text že s Hradu nového silnice, aby špíže do Prahy vezena byla, měla překážku, a protož posledního dne měsíce prosince Pražané svůj lid jízdný, pěší, s vozy poslali a zpravili sou dobývati Nového hradu a ihned na vrch hory Hřeben, blízko příkop hradu, boudy a stany rozbili sou a ohradili se příkopy se všech stran, aby se mohli nepřátelům brániti, a z pušek a ze tří prakův nezčíslné kameny metali sou, tak že všecky střechy kamením zeprali sou. A přiblíživše se na příkopy, zdvihli sou prak, z něhožto všecky havíře s podsebitím zbili sou. Tu Fulštajn rytíř, hajtman, vida, že nemůž odolati, na den svatého Pavla na víru obrácení léta Páně 1421 učinil rok a smlouvu, v kterémžto rokování s obou stranou zůstáno jest, aby Fulštajn se všemi osobami, kteréž sou byly na hradě, poberouc toliko své věci a ne královské, s hradu bez překážky do Kouřima s průvodem Pražských a na jich vozích odjeli. A ihned druhého dne po svatém Pavlu 20 vybraných z vojska pražského v Nový hrad se uvázalo. A v pondělí přijevše s vozy před hrad, aby odvezli nepřátelské věci, a když Fulštajn mnoho knih s jinými věcmi královskými na vůz kladl, obecní lid vně s hradu stojící obořil se s hřmotem na vůz a všecky věci vkladené, kdo co mohl, rozchvátili sou a potom na hrad, aby brali, chtěli jsou vjíti. A když nejsou dopuštěni, prolámavše zed, vešli jsou do sklepu, kdež knihy ležaly, kteréžto pobrali. A odtud do všech jiných komor vešli sou berouce. A to v Praze za skrovné peníze prodávali sou. {Nový hrad zapálen a do hruntu zbořen.}marginální přípisek mladší rukou A pkraotom druhého dne Nový hrad zapálili jsou a najímavše dělníkův až do gruntu zbořili sou.

Téhož léta 1421 {Václav}meziřádkový přípisek mladší rukou Koranda, hlavní Táborských kněz, vůdce a zprávce, do Prahy v pátek po svatém Pavlu s poselstvím

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 1 měsícem a 27 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).