O žádání smlouvy od strany protivné s Pražany a Pražští žádali zjevného slyšení čtyr artikulův, skrze kněží a mistry aby jim bylo oznámení a zpravení.
Itemcizojazyčný text po předpověděném Němcův pobití nenadálém odpočívalo jest město Pražské od častého nepřátel přítoku. {Né kačer, ale}marginální přípisek mladší rukou; * kačer: kacžer {katzer}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {, totiž kacíř.}marginální přípisek mladší rukou A když již Němci nevolali „Hus kacercizojazyčný text, Hus kacercizojazyčný text“, ale pokojně každý den přemyšlovali, kterak by z země české vyjdouce, mohli se na svá obydlé vrátiti. Tomu páni šlechticové se strany královské porozuměvše, s Pražskými mnozí z druhé strany mostu mívali jsou promluvení a rokování, žádajíce, aby město v příměří pokojné s králem vstoupilo, aby země od cizozemcův nebyla zkažena a král aby mohl se ctí zůstati. K tomu těm, kteří sou rokovali, měštané odpověděli, že toho nemohou učiniti bez vůle jiných měst, s nimiž sou zavázáni, v žádnou smlouvu vjíti s žádnými. Ale prosili sou, aby pro ně a pro čest Království českého všeho před králem zjevně kněžím a mistrům obdrželi slyšení, aby čtyrmi jazyky, českým, uherským, německým a latinským mohli zjevně čtyry artikule, pro něž se Pražští s přídržícími sebe proti králi zasadili, zjevně a světle i seznati a svou nevinnost všudy ukázati a provésti a tak všeho království těžké a scestné nařčení z srdcí nepřátel vyvrci a vypleniti. A když by potřebí bylo, že chtí doktorům královským ke všem pohádkám odpovídati. Kteroužto, jakož praveno jest, od legáta i od šlechticův listy a pečetmi města Pražského potvrzenou nemohli odepříti žádost. Ale šlechticové hledajíce zámyslův pravili, že by nebylo slušné vývod místo mistrův, kteříž by měli na hrad jíti, zástavníkův v městě položiti, ale dosti by bylo, mistři aby za ně pány a rytíře postavili. A když tomu obec Pražská dala povolení, více předpovědění páni o slyšení nečinili sou žádného rokování. Pro kteroužto věc mistři pražští sepsavše čtyry artikule o jich důvodů, latině, německy, česky, do vojska poslali v tato slova:
My purkmistr a konšelé a kmeté i všecka obec města Pražského hlavního Království českého našeho i jiných věrných tohoto království ustanovujeme etc.cizojazyčný text Známo buď všem věrným křesťanům, že Království české stojí a zasazuje se a s pomocí Pána Boha zasaditi a postaviti se míní buďto skrze smrt, nebo skrze život, pokudž nyní jest možné, pro artikule dole psané:
{Artikul I.}marginální přípisek mladší rukou Nejprv: Aby slovo Boží po Království českém svobodně a bezpečně kázali a bez překážky zřízené od kněží bylo zvěstováno podlé řeči samého Spasitele, svatého Marka v poslední kapitole: „Jdouce po všem světě, kažte evangelium všemu stvoření.“ Marek 16 v. 11, Matouš 28 v. 19., Matouš 9 v. 39, Efezským 6 v. 19, Koloským 4 v. 3, 2. Korintským 2 v. 17. A podlé řeči Apoštola v 2. epištole k Tesalonicenským, kapitola 3, v. 1: „Dále pak bratří modlte se za nás, aby slovo Páně rozmáhalo se a slaveno býti mohlo.“ „Slovo Boží nemá býti zavříno, ale má býti modleno, aby řeč Boží byla zvelebena všudy.“ Též