z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

z Vatmberka, nejvyžším purkrabím království, s jinými pány hajtmany hradu Pražského z strany jedné a mezi obcí Pražskou z strany druhé až do svatého Jiří najprv příštího učiněno jest a utvrzeno skrze starší obojí strany, a to pod 50 tisíc. {Královna Žofie slíbila, že chce přijímání pod obojí spůsobou v Království českém obhajovati.}marginální přípisek mladší rukou Královna se pány šlechtici obci Pražské se zapsala, že chce zákon Boží podlé možnosti v Království českém a pravdu čtení svatého přijímání pod obojí spůsobou brániti, obhajovati a svobodu dáti. A zase obec Pražská zapsala se královně a pánům, aby obrazův nerušili, kostelův, klášterův nebořili a aby Vyšehradu královským sstoupili, [s]text doplněný editorem[293]Goll kteréhožto hradu mnoho zlého i mnohé škody jsou učiněny. A když to příměří bylo utvrzeno, Táborští veliké škody v domích, kdež hospody měli, kažením stavení a loupeží na Malé Straně učinili sou, vyšedše z Prahy, na svá obydlé se navrátili.

O velikém protivenství přídržejícím se pod obojí způsobou, zvlášť od Horských, kteří sou mnohé kupovali a do šacht metali časem nočním pro přijímání pod obojí způsobou.

Protož těch časů věrní Čechové, světští i duchovní, pod obojí způsobou a smrti mistra Jana svaté paměti litujíce, věrného kazatele a posla Božího Čtení svatého, skrze kněžstvo převrácené Království českého a Markrabství moravského, zvlášť biskupi, opati, kanovníci, faráři, mniši, jeho věrného a spasitedlného napravování a kázání proti jich pýše, svatokupectví v lakomství, smilstvu, ohyzdnosti jich života odkrývajíce, snésti nemohše, zbírkami peněžitými falešné, křivé svědectví dali do Konstancí, za krále Zikmunda, kterýž jeho smrti velmi pilen byl, odsouzen a smrtí hroznou zahuben, a protož mnohá snášeli sou zarmoucení, protivenství, ouzkost, trápení od protivníkův pravdy a rúhačův, jenž jsou je rozličně trápili a outoky, jim berouce, vězením, hladem, žízní na tělech je mučíce. {Pod obojí lidé do šachet metáni.}marginální přípisek mladší rukou Homines subutraq‘ vivi & mortui in metallaria consecti.cizojazyčný text Nebo kněží a protivníci kupujíce, Horským vydávali, za peníze prodávali a do šacht v noci je metali za živa i stínané. A zvlášť před branou Kouřimskou, kterouž sou Horníci Táborem nazvali, to velmi ukrutnou zlostí proti lidu Krista následovnému v pravdách jeho svatých a milovníkův zákona Božího zapálen byl, že v krátkém času více než 16 set lidu pod obojí způsobou skrze ně jest zahubeno a do šacht vmetáno, tak že jsou častokráte katové pro svého katovství dílo ustávali. Z té ukrutnosti nelidské pomsta Boží proti Kristovým věrným spravedlivě jest následovala. Nebo když dvě létě pominulo, město Horským ku pomstě mnohých zahubených z kořene jest vyvráceno, zkaženo a spáleno, jakož níže bude praveno.

O knězi Nákvasovi, který se nechtěl odpřisíci rozdávání

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).