[Knihy lékařské]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. Rkp 156, 168 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

také zubné kořenie slove, spomáhá, ktož má kamen. O červci věz, ktež stojí viece napřed.

Fiola má tyto moci, ktož ji s vínem ztluče a v rúšce na ránu přiloží, všicku bolest utiší. A tak ktož její vodu v ránu vpustí, všecku nečistotu z nie vyžene a diviemu masu nedá ruosti. Také ktož ji s vínem ztluče neb s octem a na hlavu nemocnému vloží nebo uvieže, bolest v hlavě utiší a mocně vyžene.

Jitrocel má tyto moci, ktož jej vaří z sádlem a jí, dobře požívá. Pakli bude ztlučen s májovým máslem a kto jej jí, což jest v člověku zlámaného neb zdáveného, toť vše uzdraví a na své miesto navrátí. Neb to praví mistr Avicenna, že viděl jednoho hada, an ztlačen {byl}marginální přípisek mladší rukou těžkým vozem a koňmi, ten se válel, až se jitrocelu dovalil, ihned jeho pozřel a na rány položil. A od toho byl uzdraven. Protož jest mistr řekl: Právě jitrocel sloveš, neb všecko ztlačení a zbitie dobře uzdravuješ.

Galgan jest horek a such a má osm mocí. Prvá jest, když člověk púštie a má galgan v ustech, zlú krev vypustí a dobrú zadrží. Druhá moc jest, ktož jej ráno hryze, vešken smrad z zubuov i z úst vyžene a dásní posilní. Třetie moc jest, ktož jej s vínem rozžije a pohltie, žaludek silní a dobře shřívá. Čtvrtá jest moc, kto jej pod jazykem drží, všecka jeho řeč jest lidem vzácná a milá. Pátá moc, ktož jej s vínem ztluče a židoviny pomaže, toho dne hlava jeho nebolí ani bude boleti. Šestá moc jest, ktož oněmí a lehne, jako se stává z veliké žádosti, když jediné galgan muož rozežvati a pod jazykem držeti, ihned bude zdráv a bude navrácen k svému zdraví. Sedmá moc, ktož jej v ustech držie, když z kterú ženú leží, neztratí své síly a každé se dobře slíbí. Osmá moc, která žena má jej rozžijíc a v ustech jej držie, kdy s kterým mužem leží, velmi ne brzo dietětem počne aneb nikdy. Ale to jest hřích praviti, neprav nikdyž.

Jehlice, ješto mužská viera slove, sú pomocné, ktož je pí, vaře u vodě, proti té nemoci, ješto slove kra, květ její vytahuje šípy z ran zastřelených lidí. Siemě kámen lomí.

Hadové kořenie má tyto moci, ktož jeho natluče a na ránu, ješto had uštnul, vešken jed vytáhne a uzdraví. Také ktož při sobě má, všickni hadové i všecky jedovaté žížaly před ním preč běží. Také ktož má hada v sobě, ten vař u víně a pí, hned ven musí.

Řebříček jest horký a má tyto moci, ktož jej ráno hryze, mozk čistí a silní

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 26 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).